Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Dnia 16 kwietnia 2015 r. zapadł wyrok TSUE (sygn. C 42/14) dot. odpowiedzi na pytanie czy koszty energii elektrycznej, cieplnej i wody oraz wywozu nieczystości zużytych przez najemcę lokalu powiększają u wynajmującego podstawę opodatkowania (tj. czynsz), o której mowa w art. 73 dyrektywy VAT z tytułu świadczenia usługi najmu, czy też przedmiotowe dostawy i usługi stanowią świadczenie odrębne od usługi wynajmu lokali.
Do jutra (8 maja) księgowi mogą wrócić do zwolnienia z VAT
Księgowi mogą korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej oraz ze zwolnienia z VAT ze względu na wysokość obrotów. Przypominamy, że do jutra (tj. 8 maja br.) osoby, które zastosowały się do poprzedniego stanowiska Ministerstwa Finansów i zarejestrowały się do VAT, mogą wrócić do zwolnienia składając stosowne zawiadomienie.
Ministerstwo finansów tymczasowo rezygnuje z klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania
Minister Finansów przedstawił najnowszą wersję projektu tzw. dużej nowelizacji Ordynacji podatkowej. W projekcie zrezygnowano z przepisów dotyczących przeciwdziałania unikaniu opodatkowania.
Prywatny użytek samochodów służbowych na gruncie VAT
Od dnia 1 kwietnia 2014 r. weszły w życie przepisy statuujące nowe zasady odliczania i rozliczania na gruncie podatku od towarów i usług wszystkich wydatków dotyczących samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Konstrukcja takich pojazdów sprawia, że mogą one być co do zasady wykorzystywane nie tylko do celów prowadzonej działalności gospodarczej, ale też prywatnie.
MF: Termin ponownego skorzystania ze zwolnienia VAT
Podatnik może ponownie skorzystać ze zwolnienia z VAT od początku dowolnego miesiąca, następującego po wyznaczonym w art. 113 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług okresie karencji również w świetle przepisów w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r. Interpretacja ogólna Ministra Finansów z dnia 24 kwietnia 2015 r., PT3.8101.4.2015.LBE.72.
Obsługa rachunkowo-księgowa a obowiązek ewidencjonowania – interpretacja ogólna MF
W przypadku, gdy podmiot świadczący wyłącznie usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych, ksiąg podatkowych i innych ewidencji do celów podatkowych lub też sporządzania zeznań i deklaracji podatkowych, może korzystać ze zwolnienia podmiotowego w VAT, a obowiązek ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących powstaje u niego na zasadach ogólnych. Interpretacja ogólna Ministra Finansów z dnia 9 kwietnia 2013 r., nr PT3.8101.2.2015.AEW.16.
Sejm rozpatrzył poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o VAT
Sejm przyjął 9 z 10 poprawek zaproponowanych przez Senat do nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz Prawa zamówień publicznych, która rozszerza mechanizm tzw. odwróconego VAT m.in. na tablety, laptopy, konsole do gier i telefony komórkowe.
Jedna stawka VAT dla usługi restauracyjnej
Usługa restauracyjna stanowi usługę jednorodną i podlega jednolitemu opodatkowaniu. Tym samym nie jest możliwe stosowanie innej stawki VAT dla dań gotowych i odmiennej dla napojów. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Ministra Finansów w interpretacji indywidualnej z dnia 9 stycznia 2015 r., nr PT8/033/98/608/PBD/14.