Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
VAT: Zmiany w zakresie instytucji kaucji gwarancyjnej
Instytucja kaucji gwarancyjnej stanowi jedną z przesłanek umożliwiającym nabywcom towarów wrażliwych uwolnienie się od ewentualnego zastosowania wobec nich odpowiedzialności solidarnej za zaległości podatkowe sprzedawcy.
VAT: Zmiany w zakresie towarów wrażliwych
Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 9 kwietnia 2015 r. ustawodawca wprowadził zmiany w zakresie instytucji odpowiedzialności podatkowej nabywców za zaległości podatkowe w VAT sprzedawców „towarów wrażliwych” (tzw. odpowiedzialności solidarnej).
VAT: Zmiany w zakresie ulgi na złe długi
Przepisy ustawy o VAT regulują w art. 89a i art. 89b instytucję tzw. ulgi na złe długi. Regulacje umożliwiają wierzycielom obniżenie podstawy opodatkowania oraz podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju, w sytuacji gdy dłużnik w określonym terminie nie zapłaci za zakupione towary i usługi. Z dniem 1 lipca 2015 r. uchylony został art. 89a ust. 7 ustawy, co umożliwia korzystanie z ulgi na złe długi przez wierzycieli powiązanych z dłużnikami.
VAT: Zmiany przepisów o odwrotnym obciążaniu w transakcjach krajowych
Z dniem 1 lipca 2015 r. weszła w życie nowelizacja art. 17 ust. 1 pkt 7 i 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.; Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054).
Sprawdź, czy twój kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT
Usługa „Sprawdzenie statusu podmiotu VAT” jest dostępna od 26 czerwca 2015 r. dla podatników, którzy chcą sprawdzić, czy ich kontrahenci są czynnymi podatnikami VAT. Usługa jest skierowana w pierwszej kolejności do podatników stosujących mechanizm odwrotnego obciążenia w odniesieniu do towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT.
Od 1 lipca zmiany w odliczeniu VAT od paliwa
Od dnia 1 lipca 2015 r. VAT z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu firmowych pojazdów będzie odliczany tak jak pozostałe wydatki związane z pojazdami samochodowymi wykorzystywanymi do celów „mieszanych” czyli na ogólnych zasadach wynikających z art. 86a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.).
Ryczałt od wykorzystywania samochodów służbowych do celów prywatnych
Zachęcamy do zapoznania się z treścią najnowszej noty "Zryczałtowany przychód z tytułu nieodpłatnego wykorzystywania przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych" dostępnej na portalu.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który upraszcza i ułatwia prowadzenie działalności gospodarczej związanej z obrotem wyrobami akcyzowymi. Nowe regulacje oznaczają zniesienie lub ograniczenie niektórych obowiązków administracyjnych dla przedsiębiorców.