Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Koszty dodatkowe wliczane do podstawy opodatkowania VAT z tytułu importu towarów
Interpretacja ogólna Ministra Finansów z dnia 28 września 2015 r. PT2.8101.1.2015.SJK.20 w zakresie kosztów dodatkowych wliczanych do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług z tytułu importu towarów.
Wzmocnienie konkurencyjności portów morskich – ułatwienia graniczne i podatkowe
Ministerstwo Finansów opublikowało informację dotyczącą wzmocnienia konkurencyjności polskich portów morskich, zaliczając działania w tym zakresie do głównych celów polityki rozwoju kraju w perspektywie długookresowej, wskazanym w Długookresowej Strategii Rozwoju Kraju Polska 2030 i Polityce morskiej RP do roku 2020 (z perspektywą do 2030 roku).
Odliczenia VAT w trakcie zawieszenia działalności
Minister Finansów wydał interpretację indywidualną, która określa prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z faktur dokumentujących wydatki inwestycyjne oraz ewentualnego zwrotu różnicy podatku VAT w okresie zawieszenia działalności gospodarczej.
Dostawa mediów może być świadczeniem odrębnym od najmu
Spółka wystawiając faktury z tytułu kosztów mediów może stosować stawki podatku VAT w wysokości właściwej dla tych dostaw, a nie stawki podatku właściwej dla usługi najmu. Tak wynika z wyroku WSA w Poznaniu z 1 lipca 2015 r. Źródło: I SA/Po 883/15 - Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 1 lipca 2015 roku
Rada UE przedłużyła zwolnienia z VAT do dnia 31 grudnia 2018 r.
Do 31 grudnia 2018 r. Polska może stosować zwolnienie z VAT podatników, których roczny obrót nie przekracza równowartości 30 000 euro w walucie krajowej.
Prezydencki projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej
W Sejmie odbyło się II czytanie projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2605). W związku ze zgłoszoną poprawką przywracającą pierwotny zapis kwestii rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika projekt trafi ponownie do Komisji Finansów Publicznych.
Niektóre zmiany wprowadzone ustawą z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych wejdą w życie z początkiem 2016 r.
Pomoc finansowa dla studentów zwolniona z PIT
W dniu wczorajszym w życie weszła nowelizacja ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. poz. 860). Ustawa przewiduje zwolnienie z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) pomocy finansowej udzielonej w ramach Programu rządowego na studia za granicą.