Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Najważniejsze zmiany w podatku od towarów i usług w 2015 r.
Z początkiem 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.).
Wedle najnowszego rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (fiskalnych), od 1 stycznia 2015 r. przedstawiciele takich zawodów jak: lekarze, stomatolodzy, prawnicy, fryzjerzy, kosmetyczki, osoby świadczące usługi gastronomiczne, ale także mechanicy samochodowi i wulkanizatorzy, nie będą mieli możliwości korzystania ze zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych. Ministerstwo Finansów przedstawiło rozporządzenie dotyczące zasad stosowania kas fiskalnych w latach 2015-2016 oraz nową listę podmiotów zobowiązanych do stosowania kas niezależnie od osiąganego obrotu.
Zastosowanie procedury opodatkowania marży przy sprzedaży firmowego auta
Zauważalna jest zmiana stanowiska organów podatkowych co do kwestii stosowania procedury VAT marża podczas sprzedaży środków trwałych. Dotychczas uznawano bowiem, że marża dotyczy wyłącznie towarów zakupionych w celach dalszej odsprzedaży, nowe interpretacje przyznają przedsiębiorcy, który nie odliczył VAT wprowadzając samochód do firmy, możliwość zastosowania procedury VAT marża przy sprzedaży tego samochodu.
Potwierdzenie zapłaty akcyzy od samochodu osobowego dostępne online
Od dnia 9 grudnia można uzyskać bezpośrednio z Portalu Systemów Służby Celnej (www.e-clo.pl) elektroniczne potwierdzenie zapłaty akcyzy od samochodu osobowego nabytego wewnątrzwspólnotowo. Dokument taki, po wydrukowaniu, stanowić będzie podstawę do rejestracji pojazdu zgodnie z przepisami o ruchu drogowym bez konieczności wizyty w urzędzie celnym.
Zapłata za dostawę nagród w loterii nie daje prawa do odliczenia VAT
Przekazanie uczestnikom konkursu wygranych przez współpracującą z ich fundatorem firmę nie jest częścią świadczonej przez nią usługi marketingowej – stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 4 września 2014 r. (sygn. I FSK 1001/13).
Wniosek RPO do TK ws. zawieszenia postępowania karnego skarbowego
Zaskarżone przepisy art. 70 § 6 pkt 1 Ordynacji podatkowej w związku z art. 114a Kodeksu karnego skarbowego wykorzystywane są do wszczynania i następnie zawieszania postępowań karnoskarbowych w celu zawieszenia biegu przedawnienia.
VAT od zakupu paliwa– kontrowersyjna interpretacja DIS w Bydgoszczy
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał za nieprawidłowe stanowisko podatniczki w zakresie możliwości odliczenia 100% podatku naliczonego od nabycia paliwa do samochodu osobowego w związku z dojazdem do pracy, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 6 października 2014 r., nr ITPP2/443-908/14/AW.
W uchwalonej 23 października br. ustawie o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej przewidziano zupełnie nową na gruncie polskiego prawa podatkowego instytucję –Wiążącą informację akcyzową (WIA), dotyczącą w szczególności określenia rodzaju samochodu dla potrzeb ustalenia obowiązku podatkowego w akcyzie od wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu i sprzedaży samochodu przed pierwszą rejestracją w Polsce.