Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Użytkowanie samochodów służbowych opodatkowane ryczałtem
W czwartek, 23 października b.r. Sejm uchwalił rządowy projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej, który przewiduje m.in. zastąpienie obecnego systemu rozliczania podatku dochodowego z tytułu użytkowania pojazdu służbowego do celów prywatnych systemem ryczałtowym.
Terminy zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad należnym
Zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 jest w okresie rozliczeniowym (miesiącu lub kwartale) wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego na następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.
Gmina nie może zawiesić zwolnienia z podatku od nieruchomości
Skoro rada gminy wprowadza zwolnienia z podatku od nieruchomości na określony czas, to oznacza, że przed jego upływem nie może ich likwidować dla podmiotów, które prawo do tego zwolnienia już nabyły. Tak wynika z wyroku NSA z dnia 19 września 2014 r., sygn. II FSK 2362/12.
Najczęściej zadawane pytania dot. odliczania VAT od wydatków samochodowych
Ministerstwo Finansów opublikowało odpowiedzi na niektóre z najczęściej zadawanych pytań dotyczących nowych zasad odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi obowiązującymi od dnia 1 kwietnia 2014 r.
Możliwa jest amortyzacja pełnej wartości auta
Prywatny użytek firmowego samochodu nie oznacza, że przedsiębiorca musi rezygnować z zaliczania do kosztów podatkowych części jego wartości. Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 20 sierpnia 2014 r., nr ITPB1/415-574/14/WM.
Nowy projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług zakłada objęcie mechanizmem odwrotnego obciążenia kolejnych towarów, takich jak złoto, telefony komórkowe, czy tablety, zmiany w uldze na złe długi i na liście towarów wrażliwych oraz podwyższenie kaucji gwarancyjnej dla dostawców paliw.
Odliczenie VAT od opłat za autostrady i parkingi
W odpowiedzi na interpelację poselską nr 27172 w sprawie odliczenia podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi wykorzystywanymi do celów mieszanych resort finansów wyjaśnił, że wydatki poniesione za przejazd autostradą oraz za parking, mieszczą się w pojęciu wydatków związanych z używaniem pojazdu samochodowego, gdyż nierozerwalnie związane są z używaniem konkretnego pojazdu i same bez istnienia pojazdu jako takie nie mają racji bytu.
Nowe formularze zeznań w podatku od spadków i darowizn
Od dzisiaj, tj. 1.09.2014 r. obowiązywać mają nowe wzory deklaracji SD-3(5) i SD-3/A(5). Zeznanie SD-3 i załącznik SD-3/A są składane w związku z nabyciem rzeczy i praw majątkowych w drodze spadku lub darowizny.