Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Komisja Europejska w grudniu 2012 r. uruchomiła program sprawności i wydajności regulacyjnej (REFIT). Zakłada on uproszczenie unijnych ram regulacyjnych dla stworzenia jak najlepszych warunków wzrostu gospodarczego. Wśród propozycji zmian znalazło się m.in. wprowadzenie standardowej deklaracji VAT.
Karty zniżkowe są z VAT. Wyrok TSUE
Sprzedaż kart rabatowych dających zniżki na zakupy nie jest transakcją finansową, w związku z tym nie jest objęta zwolnieniem z podatku od towarów i usług. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Granton przeciwko z dnia 12 czerwca 2014 r., sygn. C-461/12.
Zwolnienie z VAT: Wynagrodzenie podwykonawcy
Świadczenie usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego przez podwykonawcę na rzecz zlecającego podlega zwolnieniu z VAT pod warunkiem, że jest finansowane ze środków publicznych. Interpretacja ogólna Ministra Finansów z dnia 30 maja 2014 r., nr PTI/033/46/751/KCO13/14/RD50004.
Do końca czerwca jest czas na badanie techniczne samochodu
Zgodnie z treścią art. 86a ust. 1 ustawy o VAT – co do zasady – w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi podatnik może odliczyć 50% kwoty podatku wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika, lub dokumentu celnego.
Odliczenie pełnej kwoty VAT od samochodów typu bankowóz
Jeśli przedsiębiorca nie zajmuje się profesjonalnie przewozem gotówki, to nie ma prawa do pełnego odliczenia VAT. Wyrok NSA z dnia 25 marca 2014 r., sygn. I FSK 257/13.
Obowiązek podatkowy przy zbyciu prawa wieczystego użytkowania gruntów
Istota użytkowania wieczystego gruntu polega na tym, że budynki i urządzenia wzniesione na gruncie stanowią własność użytkownika wieczystego, podczas gdy właścicielem gruntu pozostaje gmina lub Skarb Państwa. Jest to prawo terminowe, ograniczone czasowo od 40 do 99 lat. Użytkownik wieczysty jest zobowiązany do uiszczania właścicielowi gruntu opłaty rocznej przez cały czas trwania tego użytkowania.
Nowy katalog pojazdów wyłączonych z obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie przypadków, w których nie stosuje się warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Resort planuje, by z obowiązku prowadzenia ewidencji zwolnione były pojazdy specjalne, takie jak pomoc drogowa, pojazdy pogrzebowe oraz bankowozy.
Odliczenie 50% podatku od samochodu a koszty w podatku dochodowym
Praktyczne problemy z rozliczaniem kosztów uzyskania przychodów po nowelizacji przepisów o podatku VAT z dniem 1 kwietnia 2014 roku.