Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: Inne 2017-10-27

Usprawnienie odpraw i kontroli celnych

Krajowa Administracja Skarbowa planuje rozszerzenie stosowania instytucji Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw (CUDO). CUDO - obejmujące wewnętrzne oddziały celne – powstaną w każdym urzędzie celno-skarbowym. To element prac nad konsolidacją i centralizacją obsługi zgłoszeń celnych oraz nowym modelem kontroli mobilnej.

Reforma odpraw celnych to odpowiedź na potrzebę łatwiejszego prowadzenia działalności gospodarczej, co jest jednym z głównych zadań KAS.

Prace nad konsolidacją odpraw celnych będą się odbywać etapowo, tak aby zapewnić ciągłość obsługi obrotu towarowego. Przejście do kolejnego etapu będzie poprzedzone analizą rezultatów wcześniejszych decyzji. Jeśli wystąpią utrudnienia, będzie możliwość skorygowania przyjętych rozwiązań.

Narzędzie CUDO polega na rozdzieleniu faktycznego miejsca przedstawienia towaru do odprawy od miejsca elektronicznej obsługi zgłoszenia celnego. System ten wprowadzono w części oddziałów celnych już w 2014 r. Pierwszy etap reformy zakłada, że od 2 stycznia 2018 r. Centrum Urzędowego Dokonywania Odpraw obejmie wszystkie oddziały celne wewnętrzne (z wyłączeniem oddziałów granicznych i pocztowych), w ramach danego urzędu celno-skarbowego. W dotychczasowych oddziałach celnych nadal będzie można przedstawiać towary wraz z dokumentami papierowymi na niezmienionych zasadach.

Wdrożenie CUDO będzie wymagać odpowiednich zmian w pozwoleniach na stosowanie ułatwień, tj. wpisu do rejestru zgłaszającego, zgłoszenia uproszczonego, odprawy scentralizowanej oraz uproszczeń w tranzycie w zakresie określenia oddziału właściwego do obsługi elektronicznych komunikatów. Zmiany będą też dotyczyć pozwoleń na procedury specjalne. Zmiana pozwolenia dotyczy tylko numerów oddziałów celnych, na adres których przesyła się elektroniczne komunikaty i nie będzie dotyczyć zmian w realizacji samego pozwolenia. Dlatego:

  • zmiana pozwolenia we wskazanym zakresie nie wywołuje konieczności przeprowadzenia ponownej oceny pozwoleń wydanych przed 1 maja 2016 r.;
  • zmiana pozwoleń wydanych po 1 maja 2016 r. we wskazanym zakresie nie wymaga wzywania strony do uzupełnienia danych, zgodnych z załącznikiem A do rozporządzenia delegowanego.

 

Źródło: www.mf.gov.pl; stan na dzień: 26 października 2017 r.

Tagi: urząd celny służba celna zgłoszenie celne dozór celny procedura celna cło CUDO urząd celno-skarbowy odprawa celna


Zobacz pozostałe wpisy