Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: Inne 2014-04-25

Opowieści podatkowe: Import, eksport i cła tranzytowe

Słowo „toll” rogatkowe (po niemiecku Zoll) oznaczało miejsce, które można było przekroczyć dopiero po uiszczeniu płatności. Były one pobierane w czasach Merowingów i Karolingów, lecz straciły na znaczeniu, gdy zmalały obroty handlowe.

Zasadniczy sens pozostawał taki sam: wędrownemu kupcowi oferowano opiekę na terenie przez który przemierzał. Wieloszczeblowy system sprawowania władzy w epoce feudalnej utorował drogę władcom z suwerennymi uprawnieniami na poszczególnych obszarach w zakresie prawa i porządku. W ten sposób rogatkowe straciło swe początkowe podstawy prawne i stało się niezależnym źródłem dochodu suwerena, tym bardziej, że podwyższono stawki. Panujący mógł korzystać z rogatkowego osobiście, lecz czasami mógł je sprzedać lub wydzierżawić w momencie gdy zaistniały potrzeby finansowe, a nawet darować je ulubionemu poddanemu w nagrodę za pełnioną służbę.

W Niemczech pobierano rogatkowe jako rodzaj opłat miejskich na granicach licznych państewek, co stwarzało barierę wolnego przepływu handlu. Cena towaru podwajała się lub potrajała ze względu na wielokrotną konieczność rozpakowywania towaru i uiszczania ceł. Sytuacja we Francji nie była lepsza. Po anektowaniu przez królów francuskich uprzednio mniej lub bardziej niepodległych księstw lub hrabstw praktykowano pobór opłat miejskich, będących skuteczną formą regionalnego opodatkowania. Od 1581 r. pobór opłat przeniesiono na granicę prowincji. Nieco później w przeddzień Rewolucji Francuskiej (1787 r.), szereg opłat lokalnych zastąpiono pojedynczą opłatą. W Anglii podbitej przez Wilhelma Zdobywcę w 1066 r. możliwe stało się wprowadzenie silnej władzy panującego w całym królestwie, a tym samym wprowadzenie opłat z tytułu importu, eksportu i tranzytu. Po Unii ze Szkocją  w 1707 r. Zjednoczone Królestwo wprowadziło jeden obszar celny.

W epoce napoleońskiej ilość państw w Niemczech została gwałtownie zredukowana. Około 1800 r. było ich w przybliżeniu 60. Od 1815 r. połączyły one siły tworząc przymierza i w 1833 r. utworzyły Zollverein (związek celny) w celu usunięcia barier w handlu zewnętrznym. Przyczyniło się to znacznie do rozwoju państwa Niemieckiego.

 

źródło: Ferdinand H.M. Grapperhaus, Podatki przez wieki. Historia wizualna, Toruń 2010

Tagi: opowieści podatkowe import eksport cło


Zobacz pozostałe wpisy