Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: Inne 2013-02-08

Niedopuszczalne jest wydanie decyzji po zapłacie podatku oraz przedawnieniu

Organy podatkowe nie mogą wydawać decyzji po zapłacie podatku oraz przedawnieniu. W takich przypadkach organ podatkowy winien wydać decyzję o umorzeniu postępowania jako bezprzedmiotowego (art. 208 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa).

3 grudnia 2012 r. skład siedmiu sędziów NSA podjął uchwałę (sygn. I FPS 1/12) stanowiącą, iż organy podatkowe nie mogą wydawać decyzji po zapłacie podatku oraz przedawnieniu. Art. 208 § 1 OrdPU w sposób jednoznaczny określa procesowy skutek upływu terminu przedawnienia, który wymaga od organu pierwszej instancji lub organu odwoławczego umorzenia postępowania w przypadku, gdy organ ten nie zdążył orzec przed upływem przedawnienia określonego zobowiązania podatkowego – niezależnie od tego, czy nastąpiło to po zapłacie, czy przed zapłatą podatku.

W uzasadnieniu Sąd stwierdził, że nie może budzić żadnych wątpliwości to, że po upływie terminu przedawnienia określonego w art. 70 § 1 OrdPU w sytuacji, gdy zobowiązanie wcześniej nie wygasło na skutek jego zapłaty, niedopuszczalne jest wydawanie decyzji określającej zobowiązanie podatkowe. W związku z powyższym nie można przyjąć, że wpłata podatku stwarza taki stan prawny, iż organ podatkowy nabywa prawo do wydawania decyzji bez żadnych ograniczeń czasowych.

 


Podstawa prawna:

Art. 59 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa

Tagi: przedawnienie zapłata podatku


Zobacz pozostałe wpisy