Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Baza prawa podatkowego

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: Podatki dochodowe i przychodowe 2018-08-27

Projekt dot. ulgi termomodernizacyjnej

W wykazie prac legislacyjnych 27.8.2018 r. zamieszczony został projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (UD425).

Dla uzupełnienia oferty pomocy państwa w realizacji przedsięwzięć termomodernizacyjnych proponuje się stworzenie zachęty podatkowej dla osób będących właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych, które będą w stanie sfinansować przedsięwzięcie termomodernizacyjne bez udziału środków publicznych. Dla tych osób, będących podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych adresowany jest instrument podatkowy w postaci odliczenia od dochodów (przychodów) wydatków związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych w jednorodzinnych budynkach mieszkalnych (ulga termomodernizacyjna). Wsparcie państwa będzie w tym przypadku polegało na rezygnacji z części podatku od dochodów osób, które zrealizują przedsięwzięcie termomodernizacyjne. Pomoc państwa wynosi maksymalnie 53 tys. zł.

Wprowadzenie ulgi podatkowej skierowanej do podatników podatku dochodowego od osób fizycznych opłacających podatek według skali podatkowej, 19% stawki podatku oraz opłacających ryczałt ewidencjonowany.

Przewiduje się, że odliczeniu od dochodu (przychodu) będzie podlegało 23% wydatków w okresie realizacji przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż 53 tys. zł. Okres realizacji przedsięwzięcia premiowany ulgą wynosi maksymalnie 3 lata. Projekt przewiduje, że ulga termomodernizacyjna zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. i będzie miała zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od tego dnia.

Wprowadzenie zachęt podatkowych dla termomodernizacji jest fragmentem rządowego programu Czyste Powietrze, który będzie realizowany w latach 2018-2029. Budżet całego tego programu to 103 mld zł, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek 39,7 mld zł. Pieniądze zostaną przeznaczane w szczególności na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła.

 

Źródło: www.rcl.gov.pl; stan na dzień: 27 sierpnia 2018 r.

Tagi: ulga termomodernizacyjna ulgi podatkowe ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych podatki dochodowe podatek dochodowy od osób fizycznych ulga podatkowa ryczałt od przychodów ewidencjonowanych zryczałtowany podatek dochodowy ryczałt opodatkowanie w formie ryczałtu Podatek dochodowy podatek liniowy


Zobacz pozostałe wpisy