Słownik
Dochód
W podatku dochodowym od osób fizycznych przedmiotem opodatkowania w większości przypadków jest dochód (uzyskanie dochodu). Poprzez dochód należy rozumieć nadwyżkę przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągniętą w roku podatkowym (w tym podatku rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy). Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów. Artykuł 10 ust. 1 PDOFizU zawiera przykładowe wyliczenie źródeł przychodów, z których dochody podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Cechą charakterystyczną w tym podatku jest co do zasady kumulowanie w jedną podstawę opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł uzyskanych przez tego samego podatnika*.
W podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podlega także uzyskanie przychodu ze źródła określonego w ustawie. Jednakże w tym przypadku przychody z poszczególnych źródeł opodatkowane są osobno i nie tworzą jednej podstawy opodatkowania.
W podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z art. 7 PDOPrU, przedmiotem opodatkowania także jest dochód, czyli nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania. Opodatkowaniu podlega dochód łączny ze wszystkich źródeł i bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich został osiągnięty.
W licznych konkretnych sytuacjach źródła przychodów i dochody z tych źródeł muszą być oznaczone i wydzielone, ponieważ wchodzą w grę szczególne zasady ich opodatkowania.
Przedmiotem opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych jest także przychód, ale tylko w zakresie unormowanym art. 21 i 22 PDOPrU. Przepisy te odnoszą się do opodatkowania niektórych świadczeń wypłacanych podatnikom zagranicznym, a także wypłacanych podmiotom krajowym i zagranicznym dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.
Opracowane na podstawie:
Dzwonkowski H. (red.), Prawo podatkowe, Warszawa 2010, s. 184, 197.
Buczek A., Dzwonkowski H., Etel L., Gliniecka J., Glumińska-Pawlic J., Huchla A., Miemiec W., Ofiarski Z., Serwacki J., Zdebel M., Zgierski Z., Prawo podatkowe, Warszawa 2006, s. 228.