Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . zakres podmiotowy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanychzakres podmiotowy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Nota - Zakres podmiotowy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Zakres podmiotowy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Z opodatkowania w formie ryczałtu skorzystać mogą tylko niektórzy podatnicy. Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej lub jawnej osób fizycznych.

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z pozarolniczej działalności gospodarczej jeżeli:

  1. w roku poprzedzającym rok podatkowy:
  2. uzyskali przychody z tej działalności, prowadzącej wyłącznie samodzielnie w wysokości nie przekraczającej 150 000 euro
  3. uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki , a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150 000 euro
  4. rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania z formie karty podatkowej – bez względu na wysokości przychodów. 

Aktualnie limit wynosi  równowartość 150 000 euro. W tej wysokości obowiązuje od początku 2007 r. Zmiana ta weszła w życie z dniem  1 stycznia 2008. Limit przychodów został obniżony z 250 000 euro do 150 000 euro. Zmiany maiły praktyczne znaczenie dla podatników już w 2007 roku. Jeżeli chcieli pozostać na zryczałtowanej formie opodatkowania, musieli tak układać swoje sprawy, aby ich przychody nie przekroczyły równowartości 150 000 euro.

Sposób przeliczania na złotówki wszelkich kwot wyrażonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym  określa się w sposób następujący: Kwotę wyrażone w euro przelicza sie na walutę polską według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy.

Należy zaznaczyć że do omawianego limitu liczone są wszytki przychody, które są uznawane za przychody z pozarolniczej działalności. Nagminne u podatników opodatkowanych ryczałtowanych jest to że biorą pod uwagę wyłącznie przychody z działalności podstawowej. Niewykazywane są przez nich często takie przychody uboczne np. odsetki od środków na firmowych rachunkach bankowych , które większość podatników opodatkowanych ryczałtem ma obowiązek posiadać i utrzymywać. Przychody te liczone są do limitu przychodów zeszłorocznych i mogą wpływać na brak możliwości opodatkowania ryczałtem w roku bieżącym.         

Limit przychodów o których mowa, liczony jest na specjalnych zasadach, w przypadku gdy podatnik osiąga przychody zarówno z działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej albo jawnej, jak i z działalności prowadzonej samodzielnie.

Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy prowadził działalność samodzielnie, a także w formie spółki, opłaca w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych:

  1. odrębnie z działalności wykonywanej samodzielnie i odrębnie z działalności wykonywanej w formie spółki , gdy spełnione warunki określone w art. 6 ust, 4 ustawy, albo
  2. z działalności wykonywanej samodzielnie , gdy spełnia warunek określony w art. 6 ust. 4 pkt. 1 lit, a ustawy z działalności wykonywanej w formie spółki- gdy spełnia warunek określony w art. 6 ust. 4 pkt. 1 lit b ustawy. 

Z powyższego wynika, że dla każdego rodzaju działalności gospodarczej limit przychodów uprawniający do opodatkowania jest liczony odrębnie. Przepisy określają odrębnie limity dla dzielności samodzielnej i dzielności prowadzonej w formie spółki. Także w przypadku gdyby przychody z jednej form prowadzenia działalności były opodatkowane ryczałtem, natomiast z drugiej na zasadach ogólnych  , wówczas dla celów ustalenie, czy podatnik zmieścił się  w limicie przychodów bierze się pod uwage wyłącznie przychody opodatkowane ryczałtem, a nie wszystkie przychody z pozarolniczej działalności prowadzonej w różnych formach.

Szczególny przypadek ma miejsce wówczas , gdy podatnik mający zamiar opodatkować się ryczałtem, w poprzednim roku podatkowym osiągał przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowane wyłącznie w formie karty podatkowej, zaś za część roku były opodatkowane w formie karty podatkowej, zaś za pozostałą część roku na zasadach ogólnych. W przedstawionej sytuacji opodatkowanie ryczałtem za dany rok podatkowy będzie możliwe jeżeli łączne przychody w roku poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły kwoty 150 000 euro. W tym jednakże przypadku obowiązuje regulacja szczególna dotycząca obliczania kwoty przychodów dal podatników opodatkowanych kartą podatkową Oblicza się je bowiem wyłącznie na podstawie wystawionych faktur lub rachunków, Jeśli nawet podatnik znałby wartość sprzedaży bez fakturowej  i bez rachunkowej dokonanej w czasie gdy był opodatkowany kartą podatkową , nie ma obowiązku włączać jej do limitu przychodów.

Limit przychodów dotyczy wyłączenie przychodów z działalności gospodarczej. Nie dotyczy to przychodów z najmu, dzierżawy bądź umów podobnych wykonywanych poza prowadzoną działalnością gospodarczą. 

Wyłączenia podmiotowe


To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się