Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . wynik finansowy w rachunkowościwynik finansowy w rachunkowości (stan prawny na dzień 31 stycznia 2013r.)

Nota - Wynik finansowy w rachunkowości (stan prawny na dzień 31 stycznia 2013r.)

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Wynik finansowy w rachunkowości

(stan prawny na dzień 31 stycznia 2013r.)

Wynik finansowy ogólnie można zdefiniować jako porównanie dwóch strumieni zasobów wyrażonych w jednostkach pieniężnych: wpływających do firmy, które są zużywane w prowadzonej przez nią działalności gospodarczej (koszty) oraz wypływających z niej, zazwyczaj w formie sprzedawanych produktów i otrzymywanych za nie aktywów pieniężnych lub wierzytelność (przychody) w okresie sprawozdawczym. Jest on wyrażonym w mierniku pieniężnym, rezultatem działalności jednostki gospodarczej osiągniętym w pewnym czasie.

Można wyróżnić następujące rodzaje wyniku finansowego:

  1. Wynik finansowy ze sprzedaży,
  2. Wynik finansowy z działalności operacyjnej,
  3. Wynik finansowy z działalności gospodarczej brutto,
  4. Wynik finansowy brutto,
  5. Wynik finansowy netto.
  6. Wynik finansowy ze sprzedaży jest to różnica pomiędzy wielkością przychodów ze sprzedaży i kosztami osiągnięcia tych przychodów. Przy tym założeniu możemy uzyskać: zysk ze sprzedaży (jeśli suma przychodów przewyższa koszty ich uzyskania), lub stratę ze sprzedaży (jeżeli suma przychodów jest niższa od kosztów ich uzyskania).

    Wynik finansowy z działalności operacyjnej jest to wynik finansowy ze sprzedaży skorygowany o pozostałe przychody i koszty operacyjne, które nie wynikały z podstawowej działalności jednostki gospodarczej. Jeżeli przychody operacyjne przewyższają koszty operacyjne, to mamy do czynienia z zyskiem z działalności operacyjnej, natomiast jeżeli przychody operacyjne są niższe od kosztów operacyjnych, to mamy do czynienia ze stratą z działalności operacyjne.

    Wynik finansowy z działalności gospodarczej brutto ustalany jest po uwzględnieniu wyniku na działalności finansowej, który ustalamy jako różnicę między przychodami i kosztami finansowymi, np. na sprzedaży papierów wartościowych. Wynik ten odzwierciedla skutki operacji finansowych jednostki gospodarczej. Jeżeli wynik finansowy z działalności operacyjnej skorygowany o przychody i koszty finansowe jest dodatni, to mamy do czynienia z zyskiem brutto z działalności gospodarczej. Jeżeli wynik finansowy na działalności operacyjnej skorygowany o przychody i koszty finansowe jest ujemny, to mamy do czynienia ze stratą brutto z działalności gospodarczej.

    Wynik finansowy brutto ustala się uwzględniając do wyniku finansowego brutto na działalności gospodarczej wielkości dotyczących strat i zysków nadzwyczajnych. Jeżeli wynik finansowy z działalności gospodarczej brutto skorygowany o straty i zyski nadzwyczajne, stanowi wielkość dodatnią, to mamy do czynienia z zyskiem brutto. Jeżeli wynik finansowy z działalności gospodarczej brutto skorygowany o straty i zyski nadzwyczajne stanowi wielkość ujemną, to mamy do czynienia ze stratą brutto.

    Wynik finansowy netto jest to wynik finansowy brutto i odliczone od niego zobowiązania z tytułu podatku dochodowego uznawanego w rachunkowości za koszt działalności gospodarczej (podatek dochodowy, dywidenda od funduszu założycielskiego itp.).

    Wynik finansowy jest narzędziem, które:

    • informuje w sposób syntetyczny o finansowym rezultacie działalności gospodarczej przedsiębiorstwa,
    • jest efektem decyzji ekonomicznych podejmowanych we własnym zakresie, na własny koszt i ryzyko przez przedsiębiorstwo,
    • służy jako baza przy podejmowaniu optymalnych decyzji w zakresie bieżącego gospodarowania,
    • podlega weryfikacji sprawdzającej rzetelność i prawdziwość dokonanych ustaleń liczbowychpokazuje w jakiej sumarycznej wysokości kształtowały się przychody i koszty w minionym okresie,
    • pokazuje jakie wyniki zostały osiągnięte podczas normalnej działalności gospodarczej, a jakie w wyniku operacji nadzwyczajnych,
    • informuje o realizacji bezpośredniego celu działalności przedsiębiorstwa.

    Jeśli wynik finansowy będzie miał wartośćdodatnią, otrzymamy zysk z działalności jednostki gospodarczej, który:

    • jest składnikiem formuł służących do obliczania efektywności gospodarowania,
    • jest głównym źródłem finansowania rozwoju i modernizacji przedsiębiorstwa,
    • jest źródłem tworzenia funduszy specjalnych dla przedsiębiorstwa i załogi,
    • jest źródłem finansowania zadań ogólnospołecznych,
    • jest traktowany jako pieniężny odpowiednik wartości wytworzonego i zrealizowanego produktu czystego,
    • jest bodźcem materialnego zainteresowania,odzwierciedla efekty w sferze produkcji i obrotu.

To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się