Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . warunki nabycia uprawnienia do opodatkowania w formie karty podatkowejwarunki nabycia uprawnienia do opodatkowania w formie karty podatkowej

Nota - Warunki nabycia uprawnienia do opodatkowania w formie karty podatkowej

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Warunki nabycia uprawnienia do opodatkowania w formie karty podatkowej

W obecnym stanie prawnym opodatkowanie w formie karty podatkowej jest dobrowolne i fakultatywne. Jedynie od podatnika zależy czy będzie chciał – jeżeli spełnia warunki opodatkować się w tej formie.

Dla opodatkowania kartą podatnik powinien złożyć odpowiedni wniosek w tej sprawie. Wniosek może być złożony drogą  elektroniczną. Przed przystąpieniem do wynikamy informacji z organami podatkowymi w formie elektronicznej podatnik musi dopełnić określonych formalności , w tym przede wszystkim zidentyfikować się w urzędzie jako podatnik wysyłający elektronicznie dokumenty, z to z kolei wymaga m.in. posiadania bezpiecznego podpisu elektronicznego. Inaczej niż w przypadku ryczałtu do przychodów ewidencjonowanych dla zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej nie wystarczy samo, tylko skuteczne (prawidłowe i w terminie) złożenie wniosku.

Opodatkowanie w formie karty podatkowej jest uzależnione od wydania przez organ podatkowy stosownej decyzji w tym względzie. Dopiero po wydaniu i doręczeniu decyzji ustalającej wysokość podatku podatnik jest opodatkowany kartą podatkową , przy czym ma on jeszcze możliwość zrzeczenia się tej formy opodatkowania.

Przepisy określają przede wszystkim termin, w jakim powinien być złożony wniosek o zastosowanie o opodatkowanie z formie karty podatkowej.

W związku z tym że podatek dochodowy jest daniną publiczną, pobieraną nie jednorazowo lecz za pewne okresy rozliczeniowe, możliwość złożenia oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie zryczałtowanej jest ograniczona czasowo. Podstawowym okresem rozliczeniowym w tym podatku jest rok, stąd też oświadczenie może zostać złożone na początku roku.

Podatnicy, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą w ciągu roku , mogą wybrać tą formę opodatkowania przed rozpoczęciem działalności, a najpóźniej przed uzyskaniem pierwszego przychodu, który musi zostać opodatkowany. Oświadcznie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy powinno zostać złożone nie później niż do dnia 20 stycznie roku podatkowego. Z kolei podatnicy którzy rozpoczynają działalność stosowne oświadczanie powinni złożyć do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej, nie póżniej jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Wniosek o zastosowanie karty podatkowej za dany rok podatkowy powinien zostać złożony nie później nie do dnia 20 stycznia roku podatkowego. Z kolei podatnicy, którzy rozpoczynają działalność, stosowny wniosek powinni złożyć przez rozpoczęciem działalności.

Do terminów o których mowa zastosowanie znajdują przepisy zawarte w O.p.

Jeżeli ostatni dzień terminu przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień uznaje się nafteny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy. Należy mieć na uwadze, że termin uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo/wniosek zostało:


To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się