Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . warunki nabycia uprawnienia do opodatkowania w formie karty podatkowejopodatkowanie w formie karty podatkowej

Nota - Opodatkowanie w formie karty podatkowej

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Opodatkowanie w formie karty podatkowej

Karta podatkowa jest uproszczona formą opodatkowania przychodów osób fizycznych. W przypadku opodatkowania w ten sposób formalności są zredukowane do minimum.[1]

Karta podatkowa jest specyficzną formą opodatkowania . W jej przypadku bowiem wysokość podatku nie jest uzależniona od wielkość uzyskiwanych przychodów, ani od ponoszonych kosztów. Wysokość podatku w tej formie oparta jest na prawdopodobnej modelowej wysokości przychodów podatnika, jakie są uzyskiwane z działalności danego rodzaju i w danej skali prowadzonej w danym miejscu (miejscowości).

Przepisy ustawy nie określają ( z nielicznymi wyjątkami) limitów obrotów, których przekroczenia spowodowałoby utratę prawa do opodatkowania w tej formie.

Wykazywanie przez podatnika opodatkowanego karta bardzo wysokich przychodów, może świadczyć o praniu pieniędzy przez ten podmiot, względnie o sprzedawaniu kosztów przez takiego podatnika.

Zakres stosowania karty podatkowej wyznaczony jest przez kilka ustawowo określonych elementów. Wymieniają rodzaje działalności w odniesieniu do których jest ona dopuszczalna. Dla działalności usługowej, i usługowo-wytwórczej zakres jest ujęty w załączniku nr 3 do ustawy i dodatkowo doprecyzowany przez oznaczenie czynności mieszczących się w danej kategorii działalności, a także uzupełniany w objaśnieniach do wprowadzających kolejne warunki prowadzenia niektórych rodzajów działalności gospodarczej[2].

Wysokość podatku jest tutaj wypadkową przede wszystkim dwóch wielkości:

  1. liczby zatrudnionych pracowników
  2. liczby mieszkańców miejscowości (im większa tym wyższy podatek)
  3.  Karta podatkowa może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które w swojej działalności – przy stosunkowo małych rozmiarach- osiągają wysokie przychody. Opodatkowanie w tej formie pozwala na znaczne zminimalizowanie wysokości należnego podatku.

    I odwrotnie- w przypadku osób które prowadzą działalność w rozmiarach śladowych, w przypadku której występują niewielkie obroty, jak również w przypadku osób, które notują wysokie koszty prowadzenia działalności- karta podatkowa może być atrakcyjna; korzystniejsze wyniki w zakresie minimalizowanie wielkości podatku może dać opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego lub nawet na zasadach ogólnych.

    W przeszłości jednym z magnesów przyciągających do karty podatkowej była możliwość zwolnienia podatników opodatkowanych w tej formie z podatków od towarów i usług oraz wszelkich obowiązków ewidencyjno- sprawozdawczych w tym podatku.

    Obecnie ustawodawca nie przewiduje już takiego zwolnienia . Podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej zazwyczaj będą mogli skorzystać z podmiotowego zwolnienia z podatku VAT z uwagi na wysokość obrotów ( od 2011 wysokośc limitu obrotów uprawniających do zwolnienia podmiotowego wynosi 150 000 zł.) jednakże nie będzie to wyłączało  ich od prowadzenia ewidencji VAT.

    Podkreślić tu należy, że na wysokość  podatku opłaconego w formie kart podatkowej, nie wpływa wysokość przychodów realizowanych przez podatnika.

     Zakres przedmiotowy karty podatkowej.   

    Opodatkowanie w formie karty podatkowej dotyczy tylko i wyłącznie przychodów z tych rodzajów działalności gospodarczej, które zostały wymienione w przepisach. Tylko przychody z tych rodzajów działalności, mogą podlegać opodatkowaniu w formie karty podatkowej. Żadne inne przychody nie mogą być opodatkowane kartą podatkowe[3].

    W formie karty podatkowej opodatkowane są przychody osób prowadzących działalność gospodarczą, czy to indywidualne czy w formie spółek cywilnych.

    1. Działalność usługowa lub wytwórczo-usługowa

    W formie karty podatkowej opodatkowane mogą być przychodu osób fizycznych pochodzące z różnego rodzaju działalności usługowo wytwórczej. Wymienione w załączniku nr 3 do ustawy o podatku zryczałtowanym mają głównie charakter rzemieślniczy. Listę tych rodzajów działalności zawiera część I załącznika nr 3 do ustawy. Natomiast w załączniku nr 4 znajduje się tabela zawierająca opis poszczególnych rodzajów działalności z której przychody mogą być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

    Działalnością wytwórcza jest również wówczas, gdy podatnik będzie sprzedawał swoje wyroby wysyłkowo i pobierał od kupujących równowartość kosztów przesyłki.  Opodatkowani w formie karty podatkowej będą również podatnicy świadczący usługi parkingowe.

    Opodatkowanie w formie karty podatkowej ma zastosowanie także do podatników świadczących usługi inne, gdzie indziej niewymienione. Dotyczy to działalności prowadzonej bez zatrudniania pracowników ( działalności prowadzonej samodzielnie). Przez pracowników rozumie się także osoby zatrudnione jedynie przy sprzedaży wyrobów, przyjmowaniu zleceń na usługi, utrzymywaniu czystości w zakładzie, prowadzeniu kasy, księgowości , kierowców.  

     2. Działalność handlowa

    Kartą podatkową mogą być opodatkowane przychody z różnego rodzaju usług handlowych. Załącznik osobno wymienia przychody z usług w zakresie handlu detalicznego żywnością, napojami wyrobami tytoniowymi oraz kwiatami, zaś osobno – przychody z handlu artykułami nieżywnościowymi.

    Nie ma znaczenia skąd podatnik nabywa towary. Mogą to być również towary sprowadzane z zagranicy.

    Załącznik określa stawki dla działalności z handlu artykułami żywnościowymi, napojami oraz wyrobami tytoniowymi. Zgodnie z objaśnieniami w ramach detalicznej sprzedaży artykułów żywnościowych podatnicy mogą również dokonać detalicznej sprzedaży:

    • wydawnictw prasowych
    • biletów komunikacji miejskiej
    • opakowań tworzyw sztucznych
    •  zapałek
    • zapalniczek
    • papieru toaletowego

    Określono także odrębne stawki dal przychodów z handlu kwiatami. W ramach detalicznej sprzedaży kwiatów podatnicy mogą również dokonać detalicznej sprzedaży:

    • ziem i odżywek do kwiatów,
    • doniczek
    • kwiatów i wieńców sztucznych
    • nasion kwiatów
    • sadzonek
    • zniczy i świec
    • kart okolicznościowych
    • maskotek

    W formie karty podatkowej nie mogą być opodatkowane przychody z handlu paliwami silnikowymi, środkami transportu samochodowego, częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych, ciągnikami rolniczymi, i motocyklami, z wyjątkiem handlu artykułami nieżywnościowymi objętego koncesjonowaniem.

    3. Działalność gastronomiczna

    Przedmiotem podatku opłacanego w formie karty podatkowej mogą być także przychody z działalności gastronomicznej. Ustawa określa odrębną stawkę dla przychodów w zakresie sprzedaży lodów z automatów oraz dla pozostałem działalności gastronomicznej.

    W ramach działalności gospodarczej- o ile przychody z niej mają być opodatkowane kartą podatkową- podatnik nie może podawać – sprzedawać napojów z zawartości alkoholu powyżej 1,5%.

    4 . Działalność w zakresie usług transportowych

    W formie karty podatkowej opodatkowane są przychody ze świadczenia usług transportowych wykonywanych przy użyciu jednego pojazdu.

    Jednakże istnieje pogląd iż ustawa jest nieco nieprecyzyjna, bowiem z załącznika który określa stawki podatku wynika, że tylko niektóre specyficzne rodzaje usług transportowych mogą być podatkowane  kartą podatkową. Dotyczy to przychodów z:

    • usług taksówkowych w zakresie przewozu osób
    • usług taksówkowych w zakresie przewozu ładunków
    • przewozów pasażerskich z wykorzystaniem ludzkiej lub zwierzęcej siły pociągowej
    • usługi transportu wodnego śródlądowego pasażerskiego i towarowego, z wyjątkiem przewozu jednostkami o napędzie mechanicznym

     Warunkiem opodatkowania kartą podatkową jest to aby działalność w zakresie transportu wykonywana była przy użyciu nie więcej niż jednego pojazdu.

    5 Działalność w zakresie usług rozrywkowych

    W formie karty podatkowej podatkowe mogą być również przychody z usług rozrywkowych. Analiza odpowiedniej części załącznika nr 3 do ustawy wskazuje, że pojęcie usług rozrywkowych należy definiować jako prowadzenie różnego rodzajów salonów gier innych niż hazardowe, oraz prowadzenie tzw. wesołych miasteczek. Do usług rozrywkowych przepisy zaliczają działalność w zakresie używania;

    • automatów zręcznościowych, na których nie są prowadzone gry o wygrane pieniężne lub rzeczowe, zabawek bujanych, oraz szaf grających
    • karuzel o obrocie prostym
    • karuzel o obrocie złożonym
    • strzelnic
    • huśtawek
    • kolejek torowych

    Usługi rozrywkowe to także:

    • imprezy samochodowe
    • imprezy zręcznościowe

    6. Działalność w zakresie wolnych zawodów

    Kolejnym rodzajem przychodów, które podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej, są przychody ze świadczenia usług w ramach wolnych zawodów, ale tylko w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego oraz w zakresie usług weterynaryjnych.

    Należy pamiętać, ze bardzo ważne dla wolnego zawodu jest wykonywanie określonych czynności wyłącznie na rzecz ludności. W interpretacjach organów podatkowych także czynności ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia należy uznać za czynności wykonywane dla ludności.

    Kartą podatkową opodatkowane są przychody z wykonywania wolnych zawodów w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego. To przychody osób wykonujących zawody:

    • lekarza
    • lekarza stomatologa
    • technika dentystycznego
    • felczera
    • pielęgniarki
    • położnej.

    Stawki w tych przypadkach stawki karty podatkowej zostały ustalone dla każdej deklarowanej godziny pracy. W formie karty podatkowej opodatkowane są przychody lekarza weterynarii wykonującego wolny zawód[4].

    7. Działalność rolników

    W formie karty podatkowej mogą być opodatkowane również przychody z pewnych czynności wykonywanych przez rolników. Czynności te nie stanowią prowadzenia działalności rolniczej, ponieważ przychody z niej pochodzące są w ogólne wyłączone opodatkowania z podatkami dochodowymi.

    Opodatkowaniu w formie karty podatkowej podlegają przychodowy z następujących czynności:

    • usług o charakterze agrotechnicznym i przewozowym świadczone na rzecz kól łowieckich
    • usługi polegające na przewozie mleka do punktów skupu, zrywce w wywózce drewna z lasu do punktów przeładunkowych oraz przewozie uczniów do szkoły
    • sprzedaż piasku żwiru kamieni glinki torfu i innych materiałów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego

    Te czynności mogą być wykonywane tylko przez rolników. Przychody z tego rodzaju czynności wykonywane przez osoby niebędące rolnikami nie podlegają opodatkowaniu w formie karty podatkowej. W formie karty podatkowej mogą być opodatkowane również przychody z usług hotelarskich polegających na wynajmie pokoi gościnnych i domków turystycznych, jeżeli łączna liczba pokoi nie przekracza 12.

    Należy również wspomnieć ze tą formą opodatkowania są przychody osiągane z usług w zakresie wytwórczości ludowej i artystycznej. Jest  to działalność polegająca na wytwarzaniu wyłącznie w sposób rękodzielniczy z zastosowaniem obróbki  maszynowej jedynie do wstępnej obróbki surowca.

     Prawa i obowiązki podatników opodatkowanych kartą podatkową

     Podatnicy opodatkowaniu w formie karty podatkowej są zwolnieni z...

To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się