Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . unormowanie prawa podatkowego ue dotyczące podatków pośrednichunormowanie prawa podatkowego unii europejskiej dotyczące podatków pośrednich

Nota - Unormowanie prawa podatkowego Unii Europejskiej dotyczące podatków pośrednich

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Unormowanie prawa podatkowego Unii Europejskiej dotyczące podatków pośrednich.

Postanowienia odnoszące się wprost do podatków pośrednich zawarte zostały w treści samego Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który wyznacza pole do ich harmonizacji na szczeblu ogólnoeuropejskim. Powyższy zabieg legislacyjny świadczy o wysokiej randze zagadnień związanych z podatkami pośrednimi. Realizacja założeń traktatowych ma służyć stworzeniu i zapewnieniu skutecznego działania jednolitego rynku na obszarze całej Unii Europejskiej. Zadanie to zostało uszczegółowione poprzez konieczność zapewnienia przez poszczególne unormowania wprowadzane na szczeblu samej Unii Europejskiej czterech następujących podstawowych wolności: swobody przepływu towarów, swobody przepływu usług, swobody przepływu osób oraz swobody przepływu kapitału pomiędzy poszczególnymi państwami członkowskimi.

Ranga i zakres unormowań prawa europejskiego odnoszących się do podatków pośrednich wynika z faktu, iż ewentualne różnice występujące pomiędzy unormowaniami obowiązującymi w poszczególnych państwach stwarzają dużo większe zagrożenie dla wspólnego rynku niż takie różnice w zakresie podatków bezpośrednich. Z uwagi na powyższe uwarunkowania kwestie związane z harmonizacją podatków pośrednich zostały uregulowane zarówno na szczeblu traktowym, jak i w treści szeregu dyrektyw i rozporządzeń poszczególnych organów Unii Europejskiej.
W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na art. 113 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (odpowiednik art. 93 Traktatu o Wspólnocie Europejskiej), który ma w zakresie podatków pośrednich najistotniejsze znaczenie:

„Rada, stanowiąc jednomyślnie zgodnie ze specjalną procedurą ustawodawczą i po konsultacji z Parlamentem Europejskim oraz Komitetem Ekonomiczno-Społecznym, uchwala przepisy dotyczące harmonizacji ustawodawstw odnoszących się do podatków obrotowych, akcyzy i innych podatków pośrednich w zakresie, w jakim harmo¬nizacja ta jest niezbędna do zapewnienia ustanowienia i funkcjonowania rynku wewnętrznego oraz uniknięcia zakłóceń konkurencji".

Powyższa norma wskazuje, że Traktat bezpośrednio wyznacza istotne znaczenie harmonizacji podatków po¬średnich, która to harmonizacja służyć ma przede wszystkim zapewnieniu solidnej podstawy dla mechanizmów funkcjonowania jednolitego rynku w obrębie całej Unii.
W rezultacie art. 93 Traktatu o Wspólnocie Europejskiej stanowi podstawę do ścisłej integracji obowiązujących w poszczególnych państwach systemów opodatkowania obrotu. Przepis ów stał się bazą do wprowadzenia ujednoliconego w znacznym stopniu po¬datku od wartości dodanej w drodze wprowadzenia wielu dyrektyw tworzących dziś cały system regulacji dotyczących przede wszystkim podatku VAT (podatek od wartości dodanej – ang. Value Added Tax).
W rezultacie proces harmonizacji uległ największemu zintensyfikowaniu właśnie w zakresie podatku od wartości dodanej, stanowiącego odmianę podatku ob¬rotowego. Harmonizacja ta objęła swym zakresem praktycznie kompletny zakres konstrukcji tego podatku, oraz reguły jego poboru.

Również proces harmonizacji podatków akcyzowych jest...


To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się