Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . stawki podatkowe w podatku od towarów i usługobowiązek podatkowy oraz stawka vat 0 % w eksporcie towarów

Nota - Obowiązek podatkowy oraz stawka VAT 0 % w eksporcie towarów

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Obowiązek podatkowy oraz stawka VAT 0% w eksporcie towarów

W nocie wyjaśniono pojęcie eksportu towarów na gruncie podatku VAT z uwzględnieniem zmiany brzmienia definicji eksportu od 1 kwietnia 2013 r. Omówiono moment powstania obowiązku podatkowego w eksporcie towarów oraz przy zaliczce otrzymanej na poczet eksportu towarów. Wyjaśniono warunki stosowania stawki 0% do eksportu towarów oraz do zaliczek związanych z eksportem, wymogi dokumentacyjne umożliwiającej jej zastosowanie w eksporcie bezpośrednim i pośrednim (w tym katalog dokumentów potwierdzających wywóz towarów wprowadzany od 1 kwietnia 2013 r.), a także terminy wykazania eksportu towarów w deklaracjach VAT. Nota uwzględnia stan prawny obowiązujący do 31 grudnia 2013 roku.

1. Pojęcie eksportu towarów.

Zgodnie z art. 1 pkt 8 VATU eksport towarów to dostawa towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:
a) dostawcę lub na jego rzecz, lub
b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę do celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych
– jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych.
Przytoczona wyżej definicja eksportu towarów dla celów VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2013 r. (nadanym przez ustawę z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw) pozwala na uznanie za eksport towarów również sytuacji, gdy towary będą objęte procedurą celną wywozu w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej, jeżeli spełnione są pozostałe warunki określone w art. 2 pkt 8 VATU. W stanie prawnym istniejącym do 31 marca 2013 r. eksport towarów występował tylko w sytuacji, gdy procedura celna wywozu towaru poza terytorium UE rozpoczynała się na terytorium Polski (por. wyrok NSA z 22.11.2010 r., I FSK 1896/09. Należy jednak zaznaczyć, że w dalszym ciągu o eksporcie towarów można mówić tylko wtedy, gdy wysyłka lub transport towarów następuje z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej (co nie wyklucza objęcia towarów procedurą celną wywozu w innym niż Polska państwie członkowskim UE oraz faktycznego opuszczenia terytorium UE przez towar z innego niż Polska państwa członkowskiego).

2. Powstanie obowiązku podatkowego w eksporcie towarów.

W eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych. Z dniem 1 grudnia 2008 r. ustawodawca uchylił bowiem art. 19 ust. 6 VATU, który stanowił, że w eksporcie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny określony w przepisach celnych wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty. W rezultacie tej zmiany obowiązek podatkowy w eksporcie towarów powstaje więc, co do zasady, z chwilą wydania towaru nabywcy lub wskazanej przez niego osobie trzeciej (art. 19 ust. 1 i 2 VATU). Jednakże w przypadku, gdy transakcja powinna być potwierdzona fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru.

3. Termin wykazania eksportu towarów w deklaracji VAT i warunki stosowania stawki 0%.


To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się