Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . stawki podatkowe podatku w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanychstawki podatkowe podatku w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Nota - Stawki podatkowe podatku w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Stawki podatkowe podatku w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

Przepisy wyróżniają pięć stawek ryczałtu: 3%, 5,5%, 8,5%, 17%, 20%. Istnieje również sanacyjna stawka podatku , która wynosi 5-krotność stawki podatku dla danego rodzaju przychodów nie więcej niż 75%.

Stawki te zostały określone w takiej wysokości dla poszczególnych rodzajów przychodów w zależności od spodziewanej, czy tez typowanej rentowności określonych rodzajów działalności.  W przypadku przykładowo działalności handlowej, gdzie marża jest stosunkowo niewielka, zastosowano najniższą 3 procentową stawkę ryczałtu. Na drugiej stronie znajdują się przychody z wolnych zawodów, ze zwykle niskimi kosztami i dużą wartością dodaną, dla których ustalono najwyższą 20 procentową stawkę ryczałtu.

W chwili obecnej stawki podatkowe w przypadku ryczałtu mają charakter liniowy. Nie ma stawek progresywnych. Po części jest to uzasadnione tym , że opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych powyżej pewnego poziomu przychodów jest niemożliwe.

Do początku 2010 progresywny charakter miała stawka ryczałtu dal przychodów z najmu wykonywanego poza działalnością gospodarczą. Co do zasady stawka wynosiła 8,5%, lecz po przekroczeniu przez podatnik przychodów w wysokości 4000 euro stawka wzrastała do 20%.

Stawka ryczałtu ma charakter procentowy. Określa ona, jaka cześć przychody należna jest fiskusowi tytułem podatku. Stawki określone jako część przychodów podatnika. To właśnie przychód jest w tym przypadku podstawą opodatkowania. Nie mają tutaj znaczenia koszty uzyskania tego przychodu. Taka kategoria w ogóle w przypadku ryczałtu nie występuje.

Dla określenia stawki podatku dla danego rodzaju przychodów istotne jest sprecyzowanie rodzaju działalności, z której przychody te pochodzą.

W bardzo wielu przypadkach konieczne jest określenie powyższego w odniesieniu do klasyfikacji statystycznych. Przepisy ustawy odwołują się do klasyfikacji statystycznych, określając stawkę podatku dla niektórych przychodów. 

Przychody opodatkowane stawką 20% 

Najwyższa stawka ryczałtu jest przewidziana w odniesieniu tylko do jednego rodzaju przychodów. Obejmuje przychody z wykonywania wolnego zawodu. Stawka ta jest bardzo wysoka zwłaszcza biorąc pod uwagę, że objęte są przychody a nie dochody. W kontekście możliwości opodatkowania w formie liniowej ( 19 –procentową stawką od dochodów) osoby wykonujące wolne zawody raczej nie będą zainteresowane opodatkowaniem w formie ryczałtu. Ewentualne uproszczenia – głownie w zakresie ewidencji podatkowej nie będą wystarczającą zachętą do zryczałtowanej formy opodatkowania przy tak wysokiej stawce podatku. 

Przychody opodatkowane stawką 17% 

Druga w kolejności stawka ma zastosowanie do przychodów z kilkunastu rodzajów działalności usługowej.

Przepisy stanowią zastosowanie tej stawki względem przychodów z tych rodzajów działalności, które charakteryzują się stosunkowo wysoką rentownością. Należy jednak zauważyć , że stawka ryczałtu wynosząca 17% powoduje, że opodatkowanie w tej formie w odniesieniu do przychodów, które są opodatkowane stawką tej wysokości- również nie jest zbyt atrakcyjne. Opodatkowanie dochodów z działalności niewiele wyższą stawką 19% bądź też opodatkowanie ich na zasadach ogólnych w większości przypadków będzie zdecydowanie korzystniejsze. 

Stawka 17% są opodatkowane m.in.

  • przychody ze świadczenia usług reprodukcji komputerowych nośników informacji
  • usługi pośrednictwa w sprzedaży  hurtowej samochodów osobowych i furgonetek prowadzonej przez Internet
  • pozostałej sprzedaży hurtowej samochodów osobowych i furgonetek
  • usługi sprzedaży hurtowej części i akcesoriów do pojazdów samochodowych z wyłączeniem motocykli
  • usługi hotelarskie i podobne usługi związane z zakwaterowaniem
  • usługi świadczone przez pola kempingowe i pola namiotowe
  • usługi parkingowe
  • usługi związane z wydawaniem gier komputerowych w trybie online
  • usługi związane z turystyką- rezerwacja biletów
  • wynajem środków transportu lotniczego i  wodnego bez załogi
  • usługi zwiane z przetwarzaniem danych
  • usługi fotograficzne
  • usługi pomocy społecznej 

Przychody opodatkowane stawka 8,5% 


To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się