Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usługtermin powstania obowiązku podatkowego z tytułu przeniesienia własności towarów z nakazu organu władzy publicznej w zamian za odszkodowanie.

Nota - Termin powstania obowiązku podatkowego z tytułu przeniesienia własności towarów z nakazu organu władzy publicznej w zamian za odszkodowanie.

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Termin powstania obowiązku podatkowego z tytułu przeniesienia własności towarów z nakazu organu władzy publicznej w zamian za odszkodowanie.

Nota przedstawia zwięzłe omówienie zasad powstawania obowiązku podatkowego VAT w szczególnych przypadkach dostaw towarów dokonywanych z nakazu organu władzy publicznej w zamian za odszkodowanie. Wskazuje termin powstania obowiązku podatkowego oraz wyjaśnia, czy ma on zastosowanie również do dostawy budynków i lokali dokonywanej z nakazu organu władzy publicznej w zamian za odszkodowanie.

Zgodnie z § 3 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku przeniesienia z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu własności towarów w zamian za odszkodowanie, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty.

Przepis ten wydany został na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 19 ust. 22 VATU, który upoważnia Ministra Finansów do określenia, w drodze rozporządzenia, późniejszych niż określone w przepisach art. 19 ustawy o podatku od towarów i usług, terminów powstania obowiązku podatkowego, z uwzględnieniem specyfiki wykonywania niektórych czynności, uwarunkowań obrotu gospodarczego niektórymi towarami oraz przepisów Unii Europejskiej.

Określenie we wskazanym wyżej przypadku dostawy towarów późniejszego niż wynikający z przepisów art. 19 VATU terminu powstania obowiązku podatkowego podyktowane jest faktem, że w sytuacji gdy dochodzi do przymusowego wywłaszczenia podatnika ze składników jego majątku, moment przeniesienia własności nie pokrywa się z chwilą otrzymania odszkodowania przez podatnika. Dlatego też powstanie obowiązku podatkowego powiązano w tym wypadku nie z datą wydania towaru czy wystawienia faktury, lecz dopiero z datą otrzymania całości lub części zapłaty (stanowiącej odszkodowanie).

Przepis ten nawiązuje w swej treści do art. 7 ust. 1 pkt 1 VATU, który przez dostawę towarów rozumie również przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa – prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie. Z niezrozumiałych względów w treści § 3 ust. 3 ww. rozporządzenia Ministra Finansów nie ujęto jednak przypadków...


To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się