Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usługtermin powstania obowiązku podatkowego w usługach najmu, dzierżawy, leasingu, ochrony osób i mienia, stałej obsługi prawnej i biurowej oraz pośrednictwa ubezpieczeniowego.

Nota - Termin powstania obowiązku podatkowego w usługach najmu, dzierżawy, leasingu, ochrony osób i mienia, stałej obsługi prawnej i biurowej oraz pośrednictwa ubezpieczeniowego.

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Termin powstania obowiązku podatkowego w usługach najmu, dzierżawy, leasingu, ochrony osób i mienia, stałej obsługi prawnej i biurowej oraz pośrednictwa ubezpieczeniowego.

Nota dotyczy zagadnienia powstania obowiązku podatkowego VAT w usługach najmu, dzierżawy i leasingu, pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz w usługach ochroniarskich, dozoru mienia, a także w usługach stałej obsługi prawnej i biurowej. W nocie wskazano termin powstania obowiązku podatkowego przy świadczeniu ww. usług. Wyjaśniono również, w jakich terminach należy wystawiać faktury z tytułu wykonywania tych kategorii usług. Nota uwzglednia stan prawny obowiązujący do 31 grudnia 2013 roku.

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 4 VATU, obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia na terytorium kraju:

  • usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze,
  • usług ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia,
  • usług w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego,
  • usług stałej obsługi prawnej i biurowej

– powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze.

Przepis art. 19 ust. 13 pkt 4 VATU stanowi jeden z licznych wyjątków od ogólnej zasady powstawania obowiązku podatkowego VAT z dniem wykonania usługi lub z dniem wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu od dnia wykonania usługi – gdy powinna być ona potwierdzona fakturą (zob. art. 19 ust. 1 i 4 VATU). W przypadku wskazanych wyżej kategorii usług określenie szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego podyktowane jest przede wszystkim trudnościami w uchwyceniu momentu, w którym usługa jest wykonana. Usługi najmu, dzierżawy, leasingu, stałej obsługi prawnej czy biurowej są bowiem tzw. usługami ciągłymi, wykonywanymi powtarzalnie w kolejnych okresach rozliczeniowych. Stąd ustalenie momentu ich faktycznego wykonania nie jest praktycznie możliwe aż do czasu zaprzestania ich wykonywania. Dlatego ustawodawca uregulował termin powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia tych usług w sposób odmienny, umożliwiający opodatkowanie w trakcie ich wykonywania.

W odniesieniu do ww. kategorii usług obowiązek podatkowy może powstać w oparciu o tzw. zasadę...


To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się