Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usługobowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (wdt).

Nota - Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (WDT).

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (WDT).

Nota zawiera syntetyczne omówienie podstawowych zasad powstawania obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (WDT). Określa terminy powstania obowiązku podatkowego z tytułu WDT. W nocie uwzględniono zmiany w tym zakresie wprowadzone od 1 stycznia 2013 roku. W szczególności wyjaśniono czy w świetle zmienionych regulacji prawnych otrzymanie zaliczki na poczet WDT przed jej dokonaniem powoduje powstanie obowiązku podatkowego i uprawnia podatnika do wykazania obrotu z tytułu zaliczki ze stawką VAT 0%. Omówiono także regulacje przejściowe związane ze zmianą sposobu rozliczania zaliczek otrzymanych na poczet WDT.

Specyfika transakcji wewnątrzwspólnotowych oraz normy prawa unijnego wymagają odrębnego uregulowania momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Precyzyjne określenie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu transakcji wewnątrzwspólnotowych w przepisach art. 67 i 69 dyrektywy 2006/112/WE jest podyktowane koniecznością monitorowania przez administrację podatkową państw członkowskich tych transakcji na podstawie danych przekazywanych przez podatników w informacjach podsumowujących, które są przetwarzane przez organy podatkowe i udostępniane innym państwom członkowskim.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 VATU, w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy.

Z przepisami o powstaniu obowiązku podatkowego z tytułu WDT skorelowano również, z dniem 1 stycznia 2013 r., przepisy dotyczące terminu wystawienia faktury dokumentującej wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Zgodnie z § 9 ust. 4 dodanym do rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie wystawiania faktur, w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wydano lub przemieszczono towar.

Dostawę należy uznać za dokonaną z chwilą, gdy na nabywcę przechodzi prawo do rozporządzania rzeczą jak właściciel. Jednakże w przypadku wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów dokonywanych w sposób ciągły, które obejmują okres dłuższy niż jeden miesiąc, z dniem 1 stycznia 2013 r. dodano przepis stanowiący, że dostawy te należy uznawać za dokonane na koniec każdego miesiąca do czasu zakończenia dostawy tych towarów (zob. art. 20 ust. 1a VATU dodany ustawą z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce).

Z dniem 1 stycznia 2013 r. zniesiony został...

To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się