Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usługobowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług w przypadku czynności nieodpłatnych.

Nota - Obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług w przypadku czynności nieodpłatnych.

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług w przypadku czynności nieodpłatnych.

Nota przedstawia zasady powstawania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług od nieodpłatnych przekazań towarów i nieodpłatnego świadczenia usług. Uwzględnia również zmiany dotyczące dokumentowania czynności nieodpłatnych na gruncie VAT, związane z fakultatywnością wystawiania faktur korygujących wprowadzoną od 1 stycznia 2013 roku, a także zmiany w treści art. 7 ust. 2 i 3 i art. 8 ust. 2 VATU od 1 kwietnia 2013 r. Nota uwzględnia stan prawny obowiązujący do 31 grudnia 2013 r.

Zgodnie z art. 19 ust. 16 VATU, w przypadku czynności nieodpłatnych obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje na zasadach ogólnych, określonych w art. 19 ust. 1-5 VATU. Chodzi o czynności nieodpłatne, o których mowa w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 VATU, czyli o przypadki podlegającej opodatkowaniu nieodpłatnej dostawy towarów i nieodpłatnego świadczenia usług, które na gruncie przepisów o podatku od towarów i usług ustawodawca zrównuje w skutkach podatkowych z odpłatną dostawą towarów i odpłatnym świadczeniem usług. Są to:
1) czynności nieodpłatnego przekazania przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
a) przekazania lub zużycia towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
b) wszelkie inne darowizny
– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych*, z wyłączeniem nieodpłatnego przekazania próbek lub prezentów małej wartości na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika, o których mowa w art. 7 ust. 3-4 i 7 VATU.
2) czynności nieodpłatnego świadczenia usług, w tym:
a) czynności tzw. prywatnego użytku towarów, polegającego na użyciu towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia – jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;
b) nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Z uwagi na okoliczność, że tego rodzaju czynności...

To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się