Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usługobowiązek podatkowy w imporcie usług.

Nota - Obowiązek podatkowy w imporcie usług.

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Obowiązek podatkowy w imporcie usług.

W nocie przedstawiono zasady i terminy powstawania obowiązku podatkowego w imporcie usług. Wyjaśniono pojęcie importu usług na gruncie podatku VAT i wskazano na jakim podmiocie ciąży obowiązek podatkowy z tytułu importu usług. Nota uwzględnia w szczególności różne momenty powstania obowiązku podatkowego w zależności od kategorii nabywanych przez podatnika usług. W nocie uwzględniono stan prawny obowiązujący do 31 grudnia 2013 roku.

1. Pojęcie importu usług.

Importem usług, zgodnie z art. 2 pkt 9 VATU, jest świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 VATU, czyli osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna, będąca usługobiorcą usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju.
Import usług ma miejsce wówczas, gdy usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15 VATU (czyli podatnik podatku od towarów i usług wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu), a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b VATU, również osoba prawna niebędąca takim podatnikiem, zarejestrowana jako podatnik VAT UE, zgodnie z art. 97 VATU (zob. art. 17 ust. 3 VATU).
Istota importu usług polega więc na tym, że podatek należny z tytułu świadczenia usług przez podmiot zagraniczny rozlicza nabywca usługi (usługobiorca), nie zaś usługodawca (zob. art. 17 ust. 2 w zw. z art. 2 pkt 9 VATU). Przy czym obowiązek podatkowy z tytułu importu usług powstaje tylko wówczas, gdy miejscem świadczenia usług, określonym zgodnie z art. 28b lub nast. VATU, jest terytorium kraju (Polski).
Z importem usług mamy do czynienia wyjątkowo również wówczas, gdy usługodawca posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, przy czym to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej lub inne miejsce prowadzenia działalności gospodarczej usługodawcy (jeżeli usługodawca posiada takie inne miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju), nie uczestniczy w tych transakcjach*.
Import usług nie występuje jednak w odniesieniu do świadczenia usług związanych z nieruchomościami, o których mowa w art. 28e VATU, w tym usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego – gdy świadczącym takie usługi w odniesieniu do nieruchomości położonych w Polsce jest wprawdzie podmiot nieposiadający siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, lecz zarejestrowany...

To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się