Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usługobowiązek podatkowy w dostawie towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca.

Nota - Obowiązek podatkowy w dostawie towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca.

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Obowiązek podatkowy w dostawie towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca.

Nota wyjaśnia w jakich przypadkach obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów ciąży na ich nabywcy. Ponadto wskazuje w jakich terminach należy rozpoznać obowiązek podatkowy po stronie nabywcy towarów. W nocie uwzględniono stan prawny obowiązujący do końca 2013 roku.

W art. 19 ust. 20 VATU zawarto postanowienie, że przepisy art. 19 ust. 1-4, 11, 13 pkt 1 lit. a i pkt 3 oraz ust. 16-17 VATU stosuje się odpowiednio do dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca.
Chodzi o przypadki określone:
1) w art. 17 ust. 1 pkt 5 VATU, zgodnie z którym podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju;
2) w art. 17 ust. 1 pkt 7 VATU, gdzie za podatników uznaje się również podmioty nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do VATU (m.in. złom metali, odpady szklane, surowce wtórne z metali) od dostawców będących podatnikami VAT niekorzystającymi ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 VATU lub ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 VATU.
Rozliczenie podatku przez nabywcę w powyższych sytuacjach stosuje się pod warunkiem, że nabywca jest podatnikiem, o którym mowa w art. 15 VATU, czyli podatnikiem podatku od towarów i usług wykonującym samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu.
Moment powstania obowiązku podatkowego po stronie nabywcy towarów należy w powyższych przypadkach ustalać na zasadzie odpowiedniego stosowania regulacji dotyczących obowiązku podatkowego, który powstałby u dostawcy towarów gdyby był on podatnikiem z tytułu dokonanej dostawy. Przy czym ustawodawca nakazuje stosować nabywcy tylko wyraźnie wskazane przepisy art. 19 ust. 1-4, 11, 13 pkt 1 lit. a i pkt 3 oraz ust. 16-17 VATU. Oznacza to, że co do zasady obowiązek podatkowy po stronie nabywcy towarów powstaje z chwilą wystawienia faktury przez dostawcę (faktura taka nie zawiera w takim przypadku wskazania stawki ani kwoty podatku VAT), nie później jednak niż 7. dnia od dnia wydania towarów – zgodnie z art. 19 ust. 4 VATU. W przypadku uiszczenia przez nabywcę części należności (zaliczki, zadatku, przedpłaty lub raty) przed wydaniem towarów, obowiązek podatkowy powstaje po jego stronie z chwilą jej uiszczenia – w tej części (art. 19 ust. 11 w zw. z art. 19 ust. 20 VATU).
Do dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca należy ponadto stosować:

To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się