Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usługobowiązek podatkowy przy dostawach wysyłkowych za zaliczeniem pocztowym.

Nota - Obowiązek podatkowy przy dostawach wysyłkowych za zaliczeniem pocztowym.

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Obowiązek podatkowy przy dostawach wysyłkowych za zaliczeniem pocztowym.

Nota objaśnia na czym polega szczególny moment powstania obowiązku podatkowego w przypadku dostaw wysyłkowych realizowanych za zaliczeniem pocztowym, wskazując na istotną rolę otrzymania zapłaty jako zdarzenia wyznaczającego obowiązek podatkowy VAT. Ma ono istotne znaczenie m.in. w przypadku handlu internetowego. W nocie określono termin powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy wysyłkowej za pobraniem (zaliczeniem) pocztowym oraz wyjaśniono w jakich przypadkach ma on zastosowanie, a kiedy należy stosować ogólne zasady dotyczące powstawania obowiązku podatkowego. Określono również zakres stosowania przepisu o szczególnym momencie powstania obowiązku przy dostawach wysyłkowych za zaliczeniem pocztowym, wyjaśniając czy ma on zastosowanie tylko przy dostawach realizowanych za pośrednictwem poczty, czy również z wykorzystaniem firm kurierskich. Nota zawiera również praktyczne wskazówki odnośnie sposobu identyfikowania płatności i transakcji realizowanych za pobraniem, w celu poprawnego wykazywania obowiązku podatkowego z tytułu tych dostaw. W nocie uwzględniono stan prawny obowiązujący do 31 grudnia 2013 roku.

W przypadku wysyłkowej dostawy towarów dokonywanej za zaliczeniem pocztowym obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania zapłaty (art. 19 ust. 13 pkt 6 VATU). Przepis ten ma w praktyce bardzo duże znaczenie szczególnie w przypadku sprzedaży towarów dokonywanej przez internet, gdzie płatności w wielu przypadkach realizowane są dopiero przy dostarczeniu towaru do odbiorcy. Zakres tej regulacji nie ogranicza się jednak wyłącznie do handlu internetowego, lecz ma zastosowanie we wszystkich przypadkach dostawy towarów realizowanej za zaliczeniem pocztowym, bez względu na to za pośrednictwem jakich mediów doszło do zawarcia transakcji sprzedaży.
Szczególny moment powstania obowiązku podatkowego przy dostawach wysyłkowych („z chwilą otrzymania zapłaty”) dotyczy zatem tzw. przesyłek pobraniowych, czyli sytuacji, w których przesyłka zostaje wysłana przez podatnika za zaliczeniem pocztowym, które polega na pobraniu należności przez doręczyciela przesyłki lub na poczcie przy odbiorze. Datą powstania obowiązku podatkowego jest w takim przypadku dzień otrzymania zapłaty, tj. dzień wpływu środków na rachunek bankowy podatnika od poczty, która pobrała należność od nabywcy w chwili doręczenia przesyłki. Dla dostaw wysyłkowych realizowanych za zaliczeniem pocztowym ustawodawca przyjął więc szczególny – tzw. kasowy sposób rozliczania podatku VAT, polegający na tym, że obowiązek podatkowy powstaje nie z datą dokonania dostawy czy z datą wystawienia faktury, lecz z datą otrzymania zapłaty za sprzedany towar. Przy czym kasowy sposób rozpoznania obowiązku podatkowego dotyczy wszystkich podatników dokonujących tego rodzaju transakcji, nie zaś wyłącznie tzw. małych podatników (w rozumieniu art. 2 pkt 25 VATU), którzy mogą stosować metodę kasową na podstawie art. 21 VATU w odniesieniu do wszelkich dostaw towarów i świadczenia usług. W odróżnieniu od metody kasowej przewidzianej na gruncie art. 21 VATU, kasowy sposób rozliczania podatku VAT w przypadku dostaw wysyłkowych za zaliczeniem pocztowym (przewidziany w art. 19 ust. 13 pkt 6 VATU) ma charakter obligatoryjny, co oznacza, że podatnik dokonujący takich dostaw nie ma swobody wyboru w zakresie jego stosowania, lecz musi rozpoznać obowiązek podatkowy z tytułu takiej dostawy dopiero z chwilą otrzymania zapłaty.
Powstawanie obowiązku podatkowego przy dostawie wysyłkowej za pobraniem (zaliczeniem) pocztowym z dniem otrzymania zapłaty może wiązać się w praktyce z...

To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się