Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usługmoment powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług na zlecenie sądów lub prokuratury.

Nota - Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług na zlecenie sądów lub prokuratury.

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu świadczenia usług na zlecenie sądów lub prokuratury.

W nocie omówiono szczególny moment powstania obowiązku podatkowego VAT przewidziany dla usług świadczonych na zlecenie sądów lub prokuratury. Dotyczy on m.in. usług wykonywanych przez biegłych sądowych, tłumaczy przysięgłych, syndyków, a także adwokatów, radców prawnych i doradców podatkowych świadczących pomoc prawną z urzędu. Nota wskazuje również termin wystawienia faktury z tytułu świadczenia usług na rzecz sądu lub prokuratury.

Zgodnie z delegacją ustawową zawartą w art. 19 ust. 22 VATU, minister właściwy do spraw finansów publicznych może określić, w drodze rozporządzenia, późniejsze niż wymienione w art. 19 ust. 1-21 oraz w art. 20 i art. 21 terminy powstania obowiązku podatkowego, uwzględniając specyfikę wykonywania niektórych czynności, uwarunkowania obrotu gospodarczego niektórymi towarami oraz przepisy Unii Europejskiej.
W rozporządzeniu Ministra Finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, na podstawie powyższej delegacji ustawowej, określony został szczególny moment powstania obowiązku podatkowego dla usług świadczonych na zlecenie sądów lub organów ścigania (prokuratury).
W myśl § 3 ust. 2 tego rozporządzenia, w przypadku świadczenia usług na rzecz sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych lub prokuratury przez osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, którym sądy te lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zleciły wykonanie określonych czynności związanych z postępowaniem sądowym lub przygotowawczym, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty.
W tych przypadkach określenie przez Ministra Finansów późniejszego, niż wynikający z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, momentu powstania obowiązku podatkowego ma swoje uzasadnienie w specyfice wykonywania i rozliczania tego typu czynności. Przy świadczeniu usług na zlecenie organów wymiaru sprawiedliwości lub organów ścigania moment wypłaty wynagrodzenia jest na ogół znacznie oddalony w czasie w stosunku do momentu wykonania usługi (np. wydania opinii przez biegłego sądowego). Stąd też moment powstania obowiązku podatkowego określono na zasadzie kasowej – z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty. Dotyczy to w szczególności należności wypłacanych biegłym, tłumaczom przysięgłym, syndykom, rzecznikom patentowym, a także adwokatom, radcom prawnym oraz doradcom podatkowym świadczącym pomoc prawną z urzędu, jak i wszelkim innym podmiotom, którym sąd lub prokurator zlecił wykonanie określonych czynności w postępowaniu sądowym lub przygotowawczym.
Fakturę z tytułu świadczenia takich usług można wystawić na...

To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się