Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . podstawa opodatkowania w podatku od towarów i usługwewnątrzwspólnotowe nabycie towarów – ustalenie podstawy opodatkowania vat

Nota - Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów – ustalenie podstawy opodatkowania VAT

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów – ustalenie podstawy opodatkowania VAT.

Nota zawiera zwięzłe omówienie zasad ustalania podstawy opodatkowania z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT). Wskazuje jakie elementy należy uwzględniać w podstawie opodatkowania. Opisuje również szczególne przypadki ustalania podstawy opodatkowania w WNT związane z przemieszczaniem przez podatnika własnych towarów między państwami członkowskimi Unii Europejskiej, a także z niedotrzymaniem warunków lub przekroczeniem terminu przechowywania towarów w magazynie konsygnacyjnym.

Podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Podstawa ta obejmuje również:

1) podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze związane z nabyciem towarów, z wyjątkiem podatku VAT;

2) wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia (art. 31 ust. 1 i 2 VATU).

Podstawę opodatkowania z tytułu WNT zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze (art. 31 ust. 3 w zw. z art. 29 ust. 4 VATU).

W przypadkach, o których mowa w art. 12a ust. 4-6 VATU, podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest odpowiednio kwota, jaką nabywający jest lub byłby obowiązany zapłacić (art. 31 ust. 1a VATU). Chodzi o przypadki, gdy towary przechowywane w magazynie konsygnacyjnym nie zostały pobrane przez okres 24 miesięcy od dnia ich wprowadzenia do tego magazynu lub gdy stwierdzono ich brak bądź całkowite zniszczenie albo gdy użyto ich (wykorzystano) przed pobraniem z magazynu konsygnacyjnego.

Jeżeli po dokonaniu WNT nabywca otrzymuje zwrot podatku akcyzowego zapłaconego na terytorium państwa członkowskiego, z którego wysłano lub transportowano towary, podstawę opodatkowania pomniejsza się o kwotę zwróconego podatku akcyzowego, przy czym podatnik ma obowiązek udowodnić na podstawie posiadanych dokumentów, że otrzymał zwrot podatku akcyzowego (art. 31 ust. 4 VATU).

W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 11 VATU, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, a gdy nie ma ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie nabycia tych towarów (art. 31 ust. 5 VATU).

Ta zasada ustalania podstawy opodatkowania ma zastosowanie do szczególnych przypadków WNT, polegających na:


To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się