Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . podstawa opodatkowania w podatku od towarów i usługprzeliczanie kwot wyrażonych w walutach obcych dla potrzeb ustalenia wysokości podstawy opodatkowania vat.

Nota - Przeliczanie kwot wyrażonych w walutach obcych dla potrzeb ustalenia wysokości podstawy opodatkowania VAT.

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Przeliczanie kwot wyrażonych w walutach obcych dla potrzeb ustalenia wysokości podstawy opodatkowania VAT.

Nota przedstawia podstawowe zasady przeliczania kwot zawartych w fakturach, wyrażonych w walutach obcych – dla potrzeb prawidłowego ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, która do celów rozliczenia podatku VAT musi zostać określona w walucie polskiej. W nocie uwzględniono zmiany w przeliczaniu kwot z waluty obcej na walutę polską z wykorzystaniem kursów Europejskiego Banku Centralnego, wprowadzone od 1 stycznia 2013 roku.

Na gruncie przepisów polskiej ustawy o VAT (ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług) przyjęto zasadę rozliczania i poboru podatku od towarów i usług w walucie polskiej. Nie oznacza to jednak, że wartości istotne z punktu widzenia ustalenia podstawy opodatkowania, ujmowane na fakturach dokumentujących czynności opodatkowane, muszą być wyrażone wyłącznie w złotych.

W przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (art. 31a ust. 1 VATU).

W przypadku gdy podatnik wystawia fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone na tej fakturze w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury (art. 31a ust. 2 VATU).

Z dniem 1 stycznia 2013 r., mocą ustawy z 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce, wprowadzono do art. 31a ust. 1 VATU możliwość wyboru przez podatnika...


To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się