Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . plan kont w rachunkowościplan kont w rachunkowości

Nota - Plan kont w rachunkowości

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Plan kont w rachunkowości

Według ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości*, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 3a „jednostka powinna posiadać dokumentację opisującą w języku polskim przyjęte przez nią zasady (politykę) rachunkowości, a w szczególności dotyczące sposobu prowadzenia ksiąg rachunkowych, w tym co najmniej zakładowego planu kont, ustalającego wykaz kont księgi głównej, przyjęte zasady klasyfikacji zdarzeń, zasady prowadzenia kont ksiąg pomocniczych oraz ich powiązania z kontami księgi głównej”.

Plan kont jest to narzędzie dostarczające wszelkich niezbędnych informacji do zarządzania jednostką i dokonywania rozliczeń finansowych. Każdy taki plan musi być dopasowany do rodzaju prowadzonej działalności. To numeryczny wykaz kont księgowych, w których rejestrowane są dane finansowe. Częściami składowymi każdego zakładowego planu kont są:

1. Wykaz kont księgi głównej (konta syntetyczne),

2. Wykaz kont księgi pomocniczej (konta analityczne) oraz ich powiązania z kontami księgi głównej,

3. Przyjęte zasady klasyfikacji zdarzeń,

4. Zasady wyceny rzeczowego majątku obrotowego,

5. Stosowane metody amortyzacji majątku trwałego.

„Konta księgi głównej zawierają zapisy o zdarzeniach w ujęciu systematycznym.”* Księga główna to zbiór kont syntetycznych funkcjonujących zgodnie z zasadą podwójnego zapisu (...).

„Konta ksiąg pomocniczych zawierają zapisy będące uszczegółowieniem i uzupełnieniem zapisów kont księgi głównej. Prowadzi się je w ujęciu systematycznym jako wyodrębniony system (…) uzgodniony z saldami i zapisami na kontach księgi głównej”*. Konta analityczne to konta, które służą do uszczegółowienia zapisów obrotów i sald kont syntetycznych. (...)

Zasady klasyfikacji zdarzeń gospodarczych, które są ujmowane na kontach określają ścisłe przyporządkowanie tych zdarzeń do poszczególnych grup, a także w opisie określa się skutki finansowe, którymi dane zdarzenia skutkują oraz ich wpływ na dochodowość jednostki gospodarczej.

To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się