Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . zapłata podatku znakami skarbowymi akcyzyzapłata podatku znakami akcyzy

Nota - Zapłata podatku znakami akcyzy

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Zapłata podatku znakami akcyzy

Komentarz stanowi analizę pomocniczego sposobu zapłaty podatku, jakim jest zapłata podatku znakami akcyzy. Scharakteryzowano funkcje znaków akcyzy oraz ich formę. Przedstawiono wyroby akcyzowe podlegające obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy oraz zwolnione z tego obowiązku. Podkreślono również skutki nieprawidłowego oznaczenia znakiem akcyzy wyrobów podlegających oznakowaniu.

Jednym z pomocniczych sposobów zapłaty podatku jest zapłata podatku znakami akcyzy. Forma ta dotyczy jednak jedynie podatku akcyzowego.

 Funkcje znaków akcyzy

Znaki akcyzy pełnią podwójną rolę. Z jednej strony funkcję legalizacyjną, która jest realizowana poprzez obowiązek umieszczenia na wyrobach akcyzowych znaków akcyzy. W ten sposób podmiot obowiązany do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy, uzyskuje potwierdzenie prawa do wprowadzenia do obrotu na obszarze danego państwa wyrobu akcyzowego. Natomiast druga funkcja - podatkowa oznacza, że znaki akcyzy stanowią potwierdzenie wpłaty swoistej zaliczki na podatek, tj. kwoty stanowiącej wartość podatkowych znaków akcyzy.

Forma znaków akcyzy

Zgodnie z przepisem art. 120* ustawy z 6 grudnia 2008 o podatku akcyzowym[[a]] , znaki akcyzy mogą mieć postać:

  • banderol (w praktyce najczęściej występujące),
  • znaków cechowych lub
  • odcisków pieczęci.

Znak akcyzy jest nanoszony na opakowanie jednostkowe wyrobu akcyzowego lub bezpośrednio na wyrób akcyzowy w taki sposób, aby zdjęcie znaku lub otwarcie opakowania w miejscu przeznaczonym do jego otwierania albo użycie wyrobu powodowały trwałe i widoczne uszkodzenie znaku w sposób uniemożliwiający jego powtórne użycie, chyba że znak akcyzy jest nanoszony bezpośrednio na wyrób akcyzowy w sposób trwały.

Wyroby akcyzowe podlegające obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy oraz zwolnione z tego obowiązku

Wyroby akcyzowe, które podlegają obowiązkowi oznaczania znakami akcyzy zostały określone w załączniku nr 3 do ustawy o podatku akcyzowym. Są to m.in. piwo otrzymywane ze słodu, wino ze świeżych winogron, papierosy, tytoń do palenia, cygara i cygaretki, gaz ziemny (mokry).

Natomiast zgodnie z 118* ustawy o podatku akcyzowym z obowiązku oznaczania znakami akcyzy zostały zwolnione wyroby akcyzowe, które są:

  • całkowicie niezdatne do użytku;
  • wyprowadzane ze składu podatkowego i przeznaczone do dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej lub na eksport;
  • umieszczane w składzie wolnocłowym lub wolnym obszarze celnym i przeznaczone do sprzedaży w jednostkach handlowych tam usytuowanych;
  • przewożone przez terytorium kraju w ramach procedury tranzytu w rozumieniu przepisów prawa celnego;
  • przewożone z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego przez terytorium kraju;
  • wyprodukowane na warunkach określonych wart. 47 ust. 1 pkt 1, 2, 4 lub 5* i przeznaczone do dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej lub na eksport.

Poza tym zwolnione zostały także...


To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się