Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . obowiązek zachowania tajemnicy ewidencji i identyfikacjiobowiązek zachowania tajemnicy ewidencji i identyfikacji (stan prawny na dzień 31 stycznia 2013r.)

Nota - Obowiązek zachowania tajemnicy ewidencji i identyfikacji (stan prawny na dzień 31 stycznia 2013r.)

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Obowiązek zachowania tajemnicy ewidencji i identyfikacji

(stan prawny na dzień 31 stycznia 2013r.)

Na podstawie art. 15 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji dane zgromadzone w rejestrze danych CRP KEP oraz zawarte w dokumentacji związanej z nadaniem NIP oraz aktualizowaniem danych zawartych w zgłoszeniach identyfikacyjnych, są objęte tajemnicą skarbową zdefiniowana w Ordynacji podatkowej, z wyjątkiem NIP oraz numeru identyfikacyjnego REGON.

Podmioty zobowiązane do zachowania tajemnicy

Do przestrzegania tajemnicy skarbowej zobowiązani są pracownicy urzędów i izb skarbowych, minister finansów oraz pracownicy ministerstwa finansów oraz osoby odbywające staż, praktykę zawodową lub studencką urzędzie obsługującym ministra finansów lub w innych organach podatkowych, sędziowie, pracownicy organów pośredniczących w składaniu zgłoszeń identyfikacyjnych i aktualizacyjnych, organy wykorzystujące rejestr CRP KEP (zaliczają się do nich oprócz ministra do spraw finansów publicznych, dyrektorów izb skarbowych, naczelników urzędów skarbowych, również Szef Służby Celnej, dyrektorzy izb celnych, naczelnicy urzędów celnych, organy kontroli skarbowej oraz Generalny Inspektor Informacji Finansowej) i pracownicy urzędów obsługujących te organy.

„Dane zawarte w dokumentacji związanej z nadaniem NIP, a więc także sam numer nadany decyzją wydaną przez naczelnika urzędu skarbowego, są objęte tajemnicą skarbową. Przepis art. 13 ust. 4 ustawy z 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników zezwala naczelnikowi urzędu skarbowego jedynie na potwierdzenie, na wniosek zainteresowanego faktu nadania NIP podmiotowi, który nim się posługuje. Przepis ten nie pozwala więc na ujawnienie NIP podatnika osobie trzeciej, nawet jeżeli wykazuje ona interes prawny w uzyskaniu takiego numeru.”*.

Tajemnica skarbowa

Dokumentacja związana z nadaniem NIP* podlega tajemnicy skarbowej. Zasady dotyczące tajemnicy skarbowej uregulowane zostały w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa*. Ochrona ta do ustawy o NIP wprowadzona została ze względu na interes publiczny i indywidualny osób, podmiotów, których dane są w tych dokumentach gromadzone.

Zakres przedmiotowy tajemnicy skarbowej określony został w art. 293 ordynacji podatkowej. Zgodnie z jego treścią dane zawarte w deklaracji oraz innych dokumentach składanych przez podatników, płatników lub inkasentów, w tym druki rejestracyjne, identyfikacyjne, a także dane zawarte w informacjach przekazywanych organom podatkowym przez podmioty inne niż wymienione, aktach dokumentujących czynności sprawdzające, aktach postępowania podatkowego, kontroli podatkowej oraz aktach spraw karnych skarbowych, informacjach uzyskanych przez organy podatkowe z banków oraz z innych źródeł, objęte są tajemnicą skarbową.

Do przestrzegania tajemnicy skarbowej obowiązani są:

- pracownicy urzędów i izb  skarbowych,

- funkcjonariusze celni i pracownicy urzędów celnych oraz izb celnych,

- wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta, marszałek województwa oraz pracownicy urzędów ich obsługujących,

- członkowie samorządowych kolegiów odwoławczych, a także pracownicy Ministerstwa Finansów,

- osoby odbywające staż, praktykę zawodową lub studencką w urzędzie obsługującym ministra właściwego do spraw finansów publicznych lub w innych organach podatkowych,

- przedstawiciele obcej władzy obecni w toku czynności kontrolnych, w związku z prowadzeniem równoczesnych kontroli.

Zachowanie tajemnicy skarbowej obowiązuje również po ustaniu zatrudnienia, zakończeniu stażu lub praktyki.

Warto pamiętać, że zgodnie z art. 294 § 5 ordynacji zasady dotyczące przestrzegania tajemnicy skarbowej nie stosuje się do osób, których dotyczą informacje objęte tajemnicą skarbową.

Zastosowanie innych przepisów zawartych w ordynacji podatkowej

W zakresie określonego w ustawie obowiązku zachowania tajemnicy ewidencji i identyfikacji szczególną role odgrywa art. 15b ustawy o NIP, w którym stwierdzone zostało, że w zakresie nieuregulowanym w art. 15 stosuje się przepisy art. 294 § 2–5, o których mowa była wcześniej oraz działu VIII Ordynacji podatkowej, czyli przepisy dotyczące sankcji karnych nakładanych za złamanie tajemnicy skarbowej.

Powołane w ustawie o NIP wskazane przepisy ordynacji podatkowej dotyczą:


To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się