Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . obniżki i zwyżki stawek karty podatkowejobniżki i zwyżki stawek karty podatkowej

Nota - Obniżki i zwyżki stawek karty podatkowej

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Obniżki i zwyżki stawek karty podatkowej

Zasadniczo stawki karty podatkowej uzależnione są od liczby zatrudnionych pracowników oraz wielkości miejscowości, w której działalność jest prowadzona. W praktyce występować mogą różnego rodzaju okoliczności które mogą zmniejszać dochodowość działalności podatnika, zwykle przez zmniejszone możliwości  wykonywania pracy czy to przez samego podatnika, czy też przez jego pracowników. Ustawodawca wziął powyższe pod uwagę i przewiduje możliwość zmniejszenia wysokości opodatkowania z uwagi na różne czynniki.

Pierwszy z przypadków, w których wysokości podatku jest obniżana jest związana z wiekiem podatnika prowadzącego działalność gospodarczą. Jest to związane z założeniem że sprawność ludzka z wiekiem spada. Obniżenie dotyczy podatników, którzy ukończyli 60. rok życia przed 1 stycznia danego roku podatkowego. Obniżka stawki podatkowej wynosi 20% i dotyczy podatników, którzy prowadzą działalność usługową lub usługowo wytwórczą bez zatrudniania pracowników, oraz zatrudniania pełnoletnich członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z podatnikiem (z wyjątkiem małżonka). Fakt zatrudniania małżonka jest obojętny dla zastosowania powyższej obniżki. Zastosowanie obniżenia karty podatkowej z uwagi na wiek nie wymaga odrębnego wniosku w tym zakresie.

Drugi z przypadków w których wysokość podatku jest obniżana jest związany z niepełnosprawnością podatnika prowadzącego daną działalność gospodarczą. Obniżka stawki podatkowej wynosi podobnie jak w przypadku obniżki związanej z wiekiem 20% i również dotyczy podatników, którzy prowadzą działalność usługową lub usługowo wytwórczą bez zatrudniani pracowników, oraz zatrudniania pełnoletnich członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym z podatnikiem (z wyjątkiem małżonka). Fakt zatrudniania małżonka jest obojętny dla zastosowania powyższej obniżki. Obniżenie karty podatkowej możliwe jest pod warunkiem orzeczenia wobec podatnika co najmniej lekkiego stopnia niepełnosprawności. Wydanie orzeczenia powinno nastąpić przed 1 stycznia roku podatkowego, w którym obniżka ma być zastosowana. Zastosowanie obniżenia karty podatkowej z uwagi na niepełnosprawność nie wymaga odrębnego wniosku w tym zakresie.

Obniżka z uwagi na wiek oraz orzeczony stopień niepełnosprawności dotyczy również działalności w zakresie usług transportowych na takich samych zasadach jak wskazane powyżej dla działalności wytwórczej. Różnicę stanowi tutaj brak możliwości zatrudniania małżonka.

Trzecią grupę podatników, którzy mogą skorzystać z obniżenia stawek karty podatkowej stanowią podatnicy, którzy zatrudniają pracowników będących osobami, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono co najmniej lekki stopień niepełnosprawności. Obniżka w tym wypadku wynosi 10% na każdą osobę, przy czym obniżka stawki nie dotyczy pracowników zatrudnionych wyłącznie przy:

- sprzedaży wyrobów,

- przyjmowaniu zleceń na usługi,

- utrzymywaniu czystości w zakładzie,

- prowadzeniu kasy i księgowości,

- kierowców i konwojentów,

- jeśli podatnik określił na piśmie zakres czynności tych pracowników.

Wskazane wyżej obniżki, wynikające z pewnych okoliczności obiektywnych i dających z mocy prawa możliwość obniżenia podatku nie wykluczają możliwości skorzystania z dodatkowych obniżek, które przewidział ustawodawca. Dodatkowe obniżenie stawek karty podatkowej może nastąpić w następujących przypadkach:


To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się