Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . inwestycje w rachunkowościinwestycje w rachunkowości

Nota - Inwestycje w rachunkowości

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Inwestycje w rachunkowości

Komentarz stanowi szczegółową analizę pojęcia inwestycji w rachunkowości. Przedstawiono definicje legalną inwestycji, podziały i klasyfikacje inwestycji. Omówiono zasady wyceny początkowej składników inwestycji oraz pojęcie odpisów wyrażających trwałą utratę wartości inwestycji zaliczonych do aktywów trwałych. Scharakteryzowano sposób ujęcia skutków finansowych wyceny inwestycji krótkoterminowych, sposób ujęcia skutków finansowych inwestycji zaliczanych do aktywów trwałych, zbycie inwestycji zaliczanych do aktywów trwałych, zasady wyceny inwestycji zaliczanych do aktywów trwałych po ich przekwalifikowaniu do inwestycji krótkoterminowych, zasady wyceny inwestycji krótkoterminowych po ich przekwalifikowaniu do inwestycji zaliczanych do aktywów trwałych oraz metody wyceny rozchodu jednorodnych składników inwestycji.

Uwagi ogólne

W art. 3 ust. 1 pkt 17 RachU* ustawodawca formułuje definicję legalną inwestycji na potrzeby rachunkowości. Zgodnie z nią przez inwestycje należy rozumieć aktywa nabyte w celu osiągnięcia korzyści ekonomicznych wynikających z przyrostu wartości tych aktywów, uzyskania z nich przychodów w formie odsetek, dywidend (udziałów w zyskach) lub innych pożytków, w tym również z transakcji handlowej, a w szczególności aktywa finansowe oraz te nieruchomości i wartości niematerialne i prawne, które nie są użytkowane przez jednostkę, lecz zostały nabyte w celu osiągnięcia tych korzyści. W przypadku zakładów ubezpieczeń przez inwestycje rozumie się lokaty.

To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się