Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . metoda kredytu podatkowego (odliczenia) jako metoda unikania podwójnego opodatkowania w sensie prawnymmetoda kredytu podatkowego (odliczenia) jako metoda unikania podwójnego opodatkowania w sensie prawnym

Nota - Metoda kredytu podatkowego (odliczenia) jako metoda unikania podwójnego opodatkowania w sensie prawnym

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Metoda kredytu podatkowego (odliczenia) jako metoda unikania podwójnego opodatkowania w sensie prawnym

Zaliczenie podatku zapłaconego za granicą na poczet podatku w Polsce będzie miało zastosowanie, o ile umowa międzynarodowa nie będzie zawierała innych uregulowań prawnych.

Metoda odliczenia (kredytu podatkowego lub zaliczenia podatku), polega na tym, że od podatku obliczonego w państwie miejsca zamieszkania lub siedziby podatnika odlicza się podatek zapłacony w państwie źródła (por. W. Koperkiewicz-Mordel, W. Nykiel, W Chróścielewski, Polskie prawo podatkowe, Warszawa 2003). W metodzie tej również jak w metodzie wyłączenia, wyróżnia się dwa rodzaje:

1)    odliczenie pełne (zwane pełnym kredytem podatkowym). W tej metodzie państwo miejsca zamieszkania lub siedziby zezwala na odliczenie całek kwoty podatku zapłaconego w państwie źródła;

2)    odliczenie zwykłe (zwane zwykłym kredytem podatkowym). W tej metodzie odliczenie przyznane przez państwo miejsca zamieszkania lub siedziby z tytułu podatku zapłaconego w państwie źródła jest ograniczone do tej części podatku, która odpowiada dochodowi, który może być opodatkowany w państwie źródła.

Podstawowa różnica między metodami unikania podwójnego opodatkowania polega na tym, że metoda wyłączenia dotyczy dochodu, natomiast metoda odliczenia (kredytu) dotyczy podatku.

„Zastosowanie metody kredytu podatkowego polega na zaliczeniu podatku zapłaconego za granicą na poczet podatku należnego w kraju miejsca zamieszkania podatnika, obliczonego od całości dochodów – w takiej proporcji, w jakiej dochód ze źródeł zagranicznych pozostawał w stosunku do całości dochodu podatnika.” – wyrok NSA w Warszawie z dnia 12 sierpnia 2008 r., II FSK 782/07.        

To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się