Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> baza prawa podatkowego . . . doręczanie pism osobom prawnym w postępowaniu podatkowymdoręczanie pism osobom prawnym w postępowaniu podatkowym.

Nota - Doręczanie pism osobom prawnym w postępowaniu podatkowym.

komentarze przepisy orzecznictwo interpretacje literatura

Doręczanie pism osobom prawnym w postępowaniu podatkowym

Przepis art. 151  OrdPod reguluje kwestię doręczania pism osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej. Stosownie do treści art. 33 KC osobami prawnymi są: Skarb Państwa i jednostki organizacyjne, którym przepisy szczególne przyznają osobowość prawną, a więc np. gmina czy też spółki kapitałowe – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna.

Do jednostek organizacyjnych niebędących osobami prawnymi, którym ustawa przyznaje zdolność prawną, stosuje się odpowiednio przepisy o osobach prawnych. Chodzi tu przykładowo o spółki osobowe – spółkę jawną, spółkę partnerską, spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną.

Doręczenie właściwe dla adresata będącego osobą prawną lub jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej polega na dostarczeniu pisma w lokalu ich siedziby (dla osoby prawnej jest to miejscowość, w której ma siedzibę jej organ zarządzający) lub miejscu prowadzenia działalności – osobie upoważnionej do odbioru korespondencji. Siedzibę jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej można ustalić na podstawie przepisów regulujących jej funkcjonowanie. Komentowany przepis nie rozstrzyga, czy w odniesieniu do osób prawnych chodzi o adres uwidoczniony w rejestrze prowadzonym przez sąd gospodarczy, czy też adres biura tej osoby, w przypadku gdy są to dwa różne adresy. Należy jednak uznać, że skuteczne będzie również doręczenie pisma w siedzibie biura, jeżeli o adresie tym został powiadomiony organ podatkowy.*

Wprawdzie art. 151  OrdPod nie precyzuje, komu należy doręczyć pismo, tzn. jakiej osobie fizycznej znajdującej się w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności osoby prawnej lub jednostki niemającej osobowości prawnej, niemniej nie budzi wątpliwości, że osobą tą nie może być przypadkowo napotkany pracownik, ale musi to być osoba uprawniona do odbioru pism; będzie nią z pewnością członek organu uprawnionego do reprezentowania ww. podmiotu, ustanowiony pełnomocnik procesowy albo pełnomocnik do doręczeń, względnie pracownik dysponujący pełnomocnictwem do odbioru korespondencji w siedzibie osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej*.

W piśmiennictwie przyjmuje się, że upoważnioną do odbioru pism jest osoba będąca najczęściej pracownikiem, w której zakres obowiązków służbowych włączono odbiór tego rodzaju korespondencji od doręczycieli lub bezpośrednio w urzędzie oddawczym i która jest wyposażona w odpowiednie pełnomocnictwo*. W postanowieniu NSA z 10.5.1995 r. wyrażony został zasługujący na aprobatę pogląd, że nie do przyjęcia jest nałożenie na organ doręczający obowiązku sprawdzania za każdym razem, czy kwitujący odbiór przesyłki ma formalne uprawnienia do odbioru pism. Zapewnienie prawidłowego funkcjonowania jednostek, o których mowa w przepisie art. 151  OrdPod, nakłada bowiem na kierujących nimi obowiązek podjęcia takich działań organizacyjnych, ażeby wykluczyć możliwości odbioru przesyłek przez osoby nieuprawnione* . Osoby, która w siedzibie osoby prawnej – adresata przesyłki dysponują pieczęcią firmową tego podmiotu dokonuje faktycznego odbioru przesyłki od doręczyciela i fakt ten potwierdza swoim podpisem oraz odbiciem pieczęci firmowej adresata nie sposób traktować jako osobę nieuprawnioną do odbioru korespondencji adresowanej do tej osoby prawnej*.

Pismo skierowane do adresata będącego osobą prawną lub jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej może być doręczone również...


To jest jedynie fragment treści, aby uzyskać pełny dostęp
do prezentowanych informacji zaloguj się i wykup abonament lub skorzystaj
z jednorazowego dostępu.

Nie masz konta? Zarejestruj się