Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: VAT i akcyza 2015-07-09

Zmiany w VAT od 2016 r.

Niektóre zmiany wprowadzone ustawą z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo zamówień publicznych wejdą w życie z początkiem 2016 r.

Z dniem 1 stycznia 2016 r. zaczną obowiązywać nowe przepisy w zakresie odliczania podatku naliczonego w odniesieniu do zakupionych towarów i usług wykorzystywanych dla celów mieszanych.

Obecnie stosowanie przepisów w zakresie prawa do odliczenia w odniesieniu do zakupionych towarów i usług wykorzystywanych do celów działalności gospodarczej oraz do celów innych niż działalność gospodarcza budzi wiele wątpliwości.

Z kolei z dniem 1 stycznia przyszłego roku dodane zostaną przepisy nakazujące – w przypadkach, gdy przypisanie zakupów do poszczególnych rodzajów działalności nie jest możliwe – obliczenie kwoty podatku naliczonego zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej (tzw. sposobem określenia proporcji), który powinien najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć.

Sposób określania proporcji stosowany w trakcie roku będzie miał charakter wstępny – po zakończeniu roku obowiązkiem podatników będzie dokonanie korekty odliczonego podatku przy uwzględnieniu danych dla zakończonego roku.

Z dniem 1 stycznia 2016 r. zlikwidowana zostanie również możliwość stosowania obniżonej stawki 8% do dostaw sprzętu przeciwpożarowego. Obecnie na podstawie art. 41 ust. 10 ustawy o VAT, dostawy towarów wymienionych w poz. 129-134 załącznika nr 3 do ustawy (czyli ogólnie rzecz biorąc – sprzętu przeciwpożarowego dla jednostek ochrony przeciwpożarowej, przeznaczone na cele ochrony przeciwpożarowej, opodatkowane są podatkiem VAT według obniżonej stawki 8%.

Z początkiem nowego roku art. 41 ust. 10 ustawy o VAT zostanie uchylony. Tym samym od dnia 1 stycznia 2016 r. zlikwidowana zostanie możliwość stosowania obniżonej stawki 8% do dostaw sprzętu przeciwpożarowego.

 

Tagi: VAT odliczenie VAT odliczenie podatku zmiany w VAT podatek od towarów i usług odliczenie podatku naliczonego


Zobacz pozostałe wpisy