Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: VAT i akcyza 2015-09-01

Wzmocnienie konkurencyjności portów morskich – ułatwienia graniczne i podatkowe

Ministerstwo Finansów opublikowało informację dotyczącą wzmocnienia konkurencyjności polskich portów morskich, zaliczając działania w tym zakresie do głównych celów polityki rozwoju kraju w perspektywie długookresowej, wskazanym w Długookresowej Strategii Rozwoju Kraju Polska 2030 i Polityce morskiej RP do roku 2020 (z perspektywą do 2030 roku).

Ministerstwo Finansów, w szczególności Służba Celna, od kilku lat realizuje działania, których celem jest wsparcie dla polskich portów. Efekty podejmowanych przez różne instytucje działań, w tym ułatwienia graniczne i podatkowe, to wzrost ilości i wartości towarów przechodzących przez porty morskie w Polsce.

Począwszy od 2012 r., w portach morskich odnotowano wzrost obrotów ładunkowych, szczególnie w międzynarodowym obrocie morskim. Zwiększenie obrotów obserwowano we wszystkich portach o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej oraz niemal we wszystkich pozostałych portach morskich. Wzrost wystąpił również w obrotach ładunków tranzytowych.

Mając na uwadze strategiczne znaczenie portów morskich dla gospodarki narodowej, w tym transportu międzynarodowego, Ministerstwo Finansów podjęło inicjatywy ułatwiające przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej związanej z transportem towarów drogą morską.

Działania te objęły m.in. ułatwienia w rozliczeniu podatku VAT. Dla konkurencyjności polskich portów morskich kluczową kwestią była możliwość opóźnionego rozliczenia podatku VAT na podobnych zasadach, jak w portach niemieckich. Taką możliwość wprowadzono również w Polsce dla podmiotów korzystających z procedur uproszczonych, a ostatnio także dla posiadaczy świadectw AEO. Ułatwienie to poprawiło sytuację polskich portów poprzez zwiększenie liczby przedsiębiorców, którzy byli zainteresowani ww. instytucją podatkową a dotychczas dokonywali odpraw podatkowych w innych portach europejskich.

 

Żródło: http://www.finanse.mf.gov.pl

Tagi: VAT zmiany w podatku od towarów i usług nowelizacja ustawy o VAT zmiany w VAT podatek od towarów i usług opodatkowanie VAT opodatkowanie podatkiem od towarów i usług


Zobacz pozostałe wpisy