Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: VAT i akcyza 2013-12-06

Szkolenia prowadzone przez podmioty niepubliczne a ogólne zwolnienie z VAT

Zwolnienie wszystkich usług edukacyjnych w sposób ogólny, niezależnie od celu realizowanego przez podmioty świadczące te usługi jest niezgodne z dyrektywą VAT. Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 28 listopada 2013 r. w sprawie C-319/12 Minister Finansów przeciwko MDDP sp. z o.o. Akademia Biznesu, sp. komandytowa. 

W przedmiotowej sprawie polska spółka organizowała specjalistyczne szkolenia i konferencje w wielu dziedzinach kształcenia i szkolenia, takich jak podatki, rachunkowość, finanse, kadry i płace, controlling, zarządzanie strategiczne oraz rozwój kompetencji zawodowych i osobistych. W ocenie spółki świadczenie usług polegających na organizacji szkoleń, których celem jest podniesienie kwalifikacji uczestników w danej dziedzinie powinny być zaklasyfikowane do kategorii „Usług w zakresie pozostałych form kształcenia” i objęte odliczeniem od podatku VAT.

W Polsce prawo zostało zmienione już trzy w 2011 r., ale wyrok ma duże znaczenie dla rozliczeń za lata wcześniejsze oraz dla innych państw członkowskich Unii Europejskiej. Sprawa trafiła do Luksemburga w trybie tzw. pytania prejudycjalnego w związku z tym, że NSA miał wątpliwości co do interpretacji unijnych przepisów. Wyrok obowiązuje wszystkie 28 państwa członkowskie UE.

Trybunał orzekł, że art. 132 ust. 1 lit. i), art. 133 i 134 dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej należy interpretować w ten sposób, że zasadniczo nie sprzeciwiają się one objęciu zwolnieniem od podatku VAT usług edukacyjnych świadczonych przez podmioty niepubliczne w celach komercyjnych. Jednakże za niezgodne z prawem UE należy uznać zwolnienie wszystkich usług edukacyjnych w sposób ogólny, bez uwzględnienia celów realizowanych przez podmioty niepubliczne świadczące te usługi.

Stwierdził także, iż na podstawie art. 168 dyrektywy 2006/112 lub transponującego go przepisu krajowego, podatnik nie może powoływać się na prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT, jeżeli ze względu na zwolnienie przewidziane przez prawo krajowe świadczone przez niego usługi edukacyjne nie są objęte podatkiem VAT. Spółka mogłaby mieć prawo do odliczenia podatku naliczonego wyłącznie, gdy usługi przez nią świadczone są opodatkowane podatkiem VAT. Spółka MDDP nie ma zatem możliwości ubiegania się o rekompensatę, ponieważ jak podkreślił ETS, nawet jeśli prawo krajowe jest niezgodne z unijną dyrektywą, nie uprawnia to podatników do skorzystania ze zwolninia i równoczesnego powoływania się na prawo do odliczenia podatku VAT.

 

Tagi: VAT zwolnienie podatek od towarów i usług podatek od towarów i usług ogólne zwolnienie z VAT usługi edukacyjne VAT


Zobacz pozostałe wpisy