Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: VAT i akcyza 2013-03-27

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o zwrocie akcyzy

Na posiedzeniu Sejmu nr 35 dnia 8 marca  2013r. uchwalono nowelizację ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Nowelizacja wynika z konieczności dostosowania oznaczeń kodów CN oleju napędowego do rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 1006/2011 z dnia 27 września 2011r. zmieniającego załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej, które weszło w życie w 2012 r. Owo rozporządzenie wprowadza nowe oznaczenie kodów CN oleju napędowego oraz jest związane z potrzebą objęcia zwrotem podatku akcyzowego również biopaliw.

Nowelizacja oznacza wprowadzenie przepisu, dzięki któremu zmiany w oznaczeniach oleju napędowego nie spowodują zmian w zakresie zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Chodzi o olej napędowy oznaczony kodem CN 2710 19 41 do 2710 19 49 oraz biopaliwo oznaczone kodem CN 3824 90 91.

Ponadto, z  uwagi na ewentualne dalsze zmiany kodów CN oleju napędowego w następnych latach, nowelizacja umożliwi producentom rolnym otrzymanie zwrotu podatku akcyzowego także w takich przypadkach.

Tagi: Akcyza olej napędowy biopaliwo podatek akcyzowy


Zobacz pozostałe wpisy