Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który upraszcza i ułatwia prowadzenie działalności gospodarczej związanej z obrotem wyrobami akcyzowymi. Nowe regulacje oznaczają zniesienie lub ograniczenie niektórych obowiązków administracyjnych dla przedsiębiorców.
Projektowane rozwiązania zakładają ograniczenie obciążeń administracyjnych i kosztów wykonywania działalności gospodarczej m.in. dla przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie wyrobów akcyzowych w formie usługowych składów podatkowych typu magazynowego. Zmniejszą się obciążenia finansowe z tytułu akcyzy na skutek objęcia zakładów energochłonnych prowadzących działalność gospodarczą z wykorzystaniem wyrobów gazowych lub węglowych zwolnieniem od podatku akcyzowego już w pierwszym roku ich działalności.
Znowelizowane przepisy zakładają również odstąpienie od obowiązku składania zabezpieczenia akcyzowego w przypadku obrotu wyrobami energetycznymi opodatkowanymi zerową stawką akcyzy ze względu na przeznaczenie w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Przyniesie to przedsiębiorcom wymierne korzyści finansowe i pozwoli wykorzystać środki finansowe, które dotychczas przeznaczyli na zabezpieczenie akcyzowe, na realizację innych celów.
Zdaniem projektodawców wprowadzenie wielu regulacji może zachęcić przedsiębiorców do podejmowania działalności gospodarczej w zakresie wyrobów akcyzowych lub też skłonić ich do nowych inwestycji, czy poszerzenia już prowadzonej działalności i zatrudnienia nowych pracowników.
Nowe rozwiązania mają służyć także ograniczeniu tzw. szarej strefy w obrocie suszem tytoniowym.
Wprowadzono obowiązek rejestracji pośredniczących podmiotów tytoniowych (PPT) w miejsce dotychczasowego obowiązku powiadamiania o rozpoczęciu działalności. Ponadto, aby uzyskać wpis do rejestru PPT zainteresowany podmiot musi spełnić określone warunki, wśród ewidencji i innych dokumentacji prowadzonych na potrzeby kontroli wyrobów akcyzowych i znaków akcyzy czy druku upoważnienia do odbioru banderol od dnia 1 stycznia 2016 r.
Źródło: www.premier.gov.pl
Zobacz pozostałe wpisy