Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: VAT i akcyza 2022-07-06

Decyzja KE o zwolnieniu z cła i VAT towarów, bezpłatnie przekazywanych osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie oraz potrzebującym w Ukrainie

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wystąpiła do Komisji Europejskiej (KE) o zwolnienie z cła i VAT towarów potrzebnych do łagodzenia skutków kryzysu humanitarnego w Ukrainie spowodowanego działaniami wojennymi i ujęcie Polski wśród adresatów tej decyzji. Ma to związek z wyzwaniem jakim jest niesienie pomocy ogromnej liczbie uchodźców z Ukrainy oraz zapewnienie im niezbędnych środków do życia i zamieszkania, a także wsparcie organizacji zaangażowanych w taką pomoc. Zwolnienia dotyczą towarów przywożonych z krajów spoza Unii Europejskiej i obowiązują od 24 lutego do 31 grudnia 2022 r.

Decyzja Komisji Europejskiej umożliwia stosowanie zwolnienia z należności celnych przywozowych oraz z VAT w 18 państwach członkowskich UE, w tym w Polsce, towarów przywożonych do dystrybucji lub bezpłatnego udostępniania uchodźcom z Ukrainy.

Oznacza to, że organizacje rządowe i inne organy publiczne oraz uprawnione organizacje non- profit, które sprowadzają towary w ramach pomocy humanitarnej z państw trzecich (spoza UE) i darują je osobom potrzebującym z Ukrainy będą zwolnione z zapłaty cła i podatku VAT.

Decyzja KE pozwala również na zwolnienie z tych należności towarów przywożonych przez uprawnione podmioty w celu przekazania ich ukraińskim organizacjom państwowym lub zatwierdzonym ukraińskim organizacjom niosącym pomoc humanitarną osobom potrzebującym w Ukrainie.

Zwolnienie obowiązuje z mocą wsteczną od dnia agresji rosyjskiej na Ukrainę, czyli od 24 lutego 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.

Podstawa prawna:

Decyzja Komisji (UE) 2022/1108 z 1 lipca 2022 r. w sprawie zwolnienia przywozu z należności celnych przywozowych i z VAT w odniesieniu do towarów, które mają być dystrybuowane lub nieodpłatnie udostępniane na rzecz osób uciekających przed wojną w Ukrainie oraz osób potrzebujących w Ukrainie (Dz. Urz. UE L178 z 5.07.2022, s. 57)

Rozporządzenie Rady (WE) nr 1186/2009 z 16 listopada 2009 r. ustanawiające wspólnotowy system zwolnień celnych

Dyrektywa Rady 2009/132/WE z 19 października 2009 r. określająca zakres stosowania art. 143 lit. b) i c) dyrektywy 2006/112/WE w odniesieniu do zwolnienia z podatku od wartości dodanej przy ostatecznym imporcie niektórych towarów (plik PDF; 1,5 MB)

Źródło: https://cutt.ly/8LtP5VB

 

Tagi: VAT szef KAS eksport w ustawie VAT stawki VAT zwolnienia podatkowe ulgi VAT zwolnienie VAT zwolnienia VAT podatnicy VAT opodatkowanie VAT cło zwolnienia z VAT Komisja Europejska stawka podstawowa VAT KAS


Zobacz pozostałe wpisy