Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: VAT i akcyza 2014-11-06

VAT od zakupu paliwa– kontrowersyjna interpretacja DIS w Bydgoszczy

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał za nieprawidłowe stanowisko podatniczki w zakresie możliwości odliczenia 100% podatku naliczonego od nabycia paliwa do samochodu osobowego w związku z dojazdem do pracy, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 6 października 2014 r., nr ITPP2/443-908/14/AW. 

W przedmiotowej sprawie, podatniczka prowadziła działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług w zakresie usług rachunkowych. Jej wątpliwości podatkowe związane były z zamiarem kupna nowego samochodu osobowego na dane firmy, który miał zostać wprowadzony do ewidencji środków trwałych firmy i służyć do prowadzenia działalności gospodarczej, tj. wyjazdów służbowych do klientów, spotkań biznesowych, załatwiania spraw służbowych w urzędach skarbowych, urzędach pracy, zakładach ubezpieczeń społecznych, jak również do dojazdu do pracy z miejsca zamieszkania do siedziby firmy. W celu odliczenia 100% podatku od zakupu paliwa podatniczka miała zamiar prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu.

W świetle powyższego, zadała pytanie o to czy ma prawo odliczyć 100% podatku naliczonego od nabycia paliwa w związku z dojazdem do pracy z miejsca zamieszkania do miejsca pracy, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Zdaniem podatniczki, taka możliwość będzie jej przysługiwała w związku z wpisaniem do ewidencji przebiegu pojazdu z miejsca zamieszkania do siedziby prowadzonej działalności gospodarczej. Prowadzi ona działalność gospodarczą w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania. Miejscowości te są oddalone od siebie o ok. 30 km. Codziennie dojeżdża i będzie dojeżdżać. Zgodnie z art. 22a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, samochód będzie wprowadzony do ewidencji środków trwałych. W związku z wykorzystywaniem samochodu wyłącznie do celów „firmowych” podatniczka złoży – stosownie do art. 86a ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług – do urzędu skarbowego informację VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, w zdecydowanie kontrowersyjnej interpretacji indywidualnej, uznał jednak stanowisko podatniczki za nieprawidłowe, pozbawiając możliwości odliczenia 100% podatku naliczonego od paliwa nabywanego do napędu samochodu osobowego. DIS w Bydgoszczy stwierdził, że używanie samochodu osobowego przez właściciela firmy m.in. na potrzeby dojazdu z miejsca zamieszkania do pracy lub bezpośrednio do klientów firmy nie daje prawa do pełnego odliczania VAT od paliwa nawet, gdy podatnik prowadzi ewidencję przebiegu pojazdu dla celów podatku VAT. DIS uznał, że wykorzystywanie samochodu w celu dojazdu do miejsca pracy lub do klienta z miejsca zamieszkania podatnika jest użytkiem pojazdu w celach prywatnych, co oznacza, że pojazd taki nie będzie spełniał warunku wykorzystywania go wyłącznie do działalności gospodarczej.

- „Stanowisko to budzi zastrzeżenia, ponieważ wykorzystywanie samochodu do dojazdu do miejsca prowadzenia działalności gospodarczej nie służy celom prywatnym podatnika, lecz jest niewątpliwie konieczne w celu wykonywania działalności gospodarczej przez osobę fizyczną. Okoliczność, że samochód wykorzystywany jest również do powrotu z miejsca prowadzenia działalności do miejsca zamieszkania podatnika nie oznacza, że jest to użycie niezwiązane z działalnością gospodarczą, gdyż pozostaje ono w funkcjonalnym związku z wykonanymi czynnościami zawodowymi. O wyłączeniu pełnego odliczenia VAT nie powinna też decydować potencjalna możliwość użycia samochodu do celów prywatnych, lecz wyłącznie rzeczywiste wykorzystywanie go do celów prywatnych (niezwiązanych z działalnością gospodarczą). Gdyby o zakresie odliczenia VAT miała decydować wyłącznie potencjalna możliwość użycia pojazdu w celach prywatnych, to w przypadku samochodu osobowego pełne odliczenie podatku naliczonego byłoby z góry wyłączone, gdyż każdy samochód osobowy – jako samochód przeznaczony zasadniczo do przewozu osób i ich bagażu – potencjalnie może być wykorzystany właśnie w  takich celach osobistych (niezwiązanych z prowadzeniem działalności gospodarczej). O prawie do pełnego odliczenia VAT od używania samochodu osobowego powinien zatem decydować faktyczny sposób jego wykorzystywania, a nie potencjalna możliwość jego używania do celów prywatnych. Jeśli faktyczne wykorzystywanie samochodu osobowego wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą podatnika znajduje odzwierciedlenie w ewidencji przebiegu pojazdu, która jest zgodna z rzeczywistym stanem licznika pojazdu, to sama potencjalna możliwość użycia takiego pojazdu do celów prywatnych (do których nie powinno się zaliczać dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca wykonywania działalności gospodarczej podatnika i z powrotem) nie może wyłączać prawa do pełnego odliczenia VAT. Z tych względów interpretację DIS w Bydgoszczy należy uznać za kontrowersyjną i budzącą wątpliwości co do jej zgodności z przepisami art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a i ust. 4 oraz ust. 6-7 ustawy o podatku od towarów i usług.” – mówi Michał Biskupski, doradca podatkowy i specjalista w zakresie podatku od towarów i usług w Kancelarii Adwokacko-Podatkowej prof. dr hab. Henryka Dzwonkowskiego.

Takie stanowisko organu podatkowego niewątpliwie budzi wątpliwości co do jego zgodności z prawem, dlatego przedmiotowa sprawa powinna znaleźć swój finał przed sądem administracyjnym.

Tagi: VAT od samochodów VAT od ceny paliwa podatek od towarów i usług podatek VAT od pojazdów samochodowych odliczenie VAT od samochodów


Zobacz pozostałe wpisy