Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
7 marca 2017 r. o godz. 9.30 Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił wyrok w sprawie C-390/15 RPO. Uznał w nim, że na podstawie dyrektywy VAT państwa członkowskie mogą stosować obniżoną stawkę VAT do publikacji drukowanych takich jak książki, dzienniki i periodyki. Publikacje cyfrowe muszą natomiast podlegać podstawowej stawce VAT, z wyjątkiem książek cyfrowych dostarczanych na nośniku fizycznym (jak na przykład CD-ROM).
W dniu 27 lutego 2017 r. upływa termin na przekazanie do Ministra Finansów, bez wezwania organu podatkowego, informacji za styczeń 2017 r. o prowadzonej ewidencji zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT), o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2016 r. poz. 710, z późn. zm.).
Najważniejsze zmiany w VAT od 1 stycznia 2017 r.
1. Rozszerzenie zakresu towarów objętych mechanizmem odwróconego obciążenia Od 1 stycznia 2017 r. tym szczególnym sposobem rozliczenia podatku należnego objęto transakcje, których przedmiotem są m.in. następujące towary: procesory i towary z metali szlachetnych. Towary z metali szlachetnych do końca 2016 r. były objęte instytucją solidarnej odpowiedzialności nabywcy za zobowiązania podatkowe sprzedawcy. Od 1 stycznia 2017 r. – z uwagi na zmianę sposobu rozliczenia dostaw tych towarów – instytucji tej nie stosuje się do transakcji, których przedmiotem są wskazane towary.
Właściwe ustalenie statusu przedsiębiorcy dla potrzeb JPK
Ustalenie statusu przedsiębiorcy dla potrzeb obowiązku JPK od 1 stycznia 2017 r. Mali i średni przedsiębiorcy są obowiązani składać JPK_VAT począwszy od rozliczenia za miesiąc styczeń 2017 r. Nie dotyczy to mikroprzedsiębiorców.
Informację VAT-27 będą składane tylko elektronicznie
Minister Rozwoju i Finansów przedstawił projekt nowego rozporządzenia w sprawie wzoru informacji podsumowującej w obrocie krajowym (VAT-27). Projekt jest następstwem nowelizacji ustawy o VAT z 1 grudnia 2016 r. Na tej podstawie informacja podsumowująca w obrocie krajowym oraz korekta tej informacji będzie składana jedynie za pomocą środków komunikacji elektronicznej i tylko za okresy miesięczne, gdyż przepisy ustawy likwidują możliwość składania tych informacji za okresy kwartalne.
Stawki podatku akcyzowego na olej opałowy nie naruszają Konstytucji
Trybunał Konstytucyjny orzekł 6 grudnia 2016 r., że obowiązek uzyskania przez sprzedającego – w wypadku skorzystania z obniżonej stawki akcyzy – oświadczenia o przeznaczeniu oleju opałowego na cele opałowe, który umożliwia identyfikację nabywcy, nie narusza przepisów Konstytucji RP. Zdaniem Trybunału prawodawca ma prawo określać warunki, których spełnienie jest konieczne do skorzystania z ulg podatkowych, a także wskazywać skutki niedochowania tych warunków przez podatnika, które sprowadzają się najczęściej do utraty możliwości skorzystania z preferencji podatkowych.
Komornicy a VAT – będzie uchwała 7 sędziów NSA
Dnia 1 grudnia 2016 roku odbyła się pierwsza rozprawa przed Naczelnym Sądem Administracyjnych w sprawie zasadności objęcia obowiązkiem podatkowym w VAT opłat egzekucyjnych pobieranych przez komorników sądowych. W trakcie rozprawy pełnomocnicy komornika sądowego przedstawili pogłębioną analizę statusu komornika sadowego na gruncie polskiego porządku prawnego. Wskazali również szereg innych argumentów wskazujących na to, iż uznanie działalności komorników za świadczenie usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług nie jest właściwe. Przedstawiciel Ministra Rozwoju i Finansów złożył jednak wniosek o przedstawienie zagadnienia prawnego w rozpoznawanym zakresie do rozstrzygnięcia w formie uchwały powiększonego składu NSA.
Uchwały NSA dotyczące przedłużenia terminu zwrotu różnicy podatku
W dniu 24 października 2016 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów rozstrzygnął zagadnienia prawne budzące poważne wątpliwości, powstałe przy rozpatrywaniu skarg kasacyjnych w sprawach oznaczonych sygnaturami akt I FSK 724/14 oraz I FSK 118/15.