Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Wyrok TSUE: Rozliczenie VAT od usług transportowych i budowlanych
Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł niezgodność z dyrektywą VAT unormowania, zgodnie z którym podatek od wartości dodanej w odniesieniu do usług transportowych i spedycyjnych staje się wymagalny w momencie otrzymania całości lub części zapłaty, lecz nie później niż po upływie 30 dni od dnia świadczenia usługi, nawet jeżeli faktura została wystawiona wcześniej i przewiduje późniejszy termin zapłaty.
Korekta deklaracji VAT między postępowaniem kontrolnym a podatkowym
Trybunał Konstytucyjny uznał, że pozbawienie podatników podatku VAT uprawnienia do dokonania korekty deklaracji VAT jest zgodne z Konstytucją.
VAT: Nota obciążeniowa dla wspólnego przedsięwzięcia
Wkład pieniężny przekazany podatnikowi przez inny podmiot gospodarczy na sfinansowanie wspólnego przedsięwzięcia nie ma charakteru zapłaty za wykonane świadczenie. Może więc zostać udokumentowany notą obciążeniową. Takie stanowisko wynika z wyroku WSA w Poznaniu z 10 maja 2013 r., sygn. I SA/Po 148/13.
Możliwość kwartalnego składania deklaracji AKC-WW
Od 1 lipca weszły w życie przepisy pozwalające podatnikom podatku akcyzowego stosować kwartalny okres rozliczeniowy w zakresie podatku akcyzowego od wyrobów węglowych z jednoczesnym zachowaniem możliwości stosowania miesięcznych okresów rozliczeniowych – do wyboru przez podatnika.
Ograniczenie ulgi w VAT od służbowych aut do 2019 r.
Rząd planuje przedłużyć do 2019 r. ograniczenie możliwości odliczenia VAT od samochodów dla firm.
Wadliwość ustawy o redukcji obciążeń administracyjnych
Dnia 16 listopada 2012 r. Sejm uchwalił ustawę o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce. Niniejsza ustawa wprowadza zmiany m.in. w podatku dochodowym od osób prawnych, podatku dochodowym od osób fizycznych, podatku od towarów i usług oraz ordynacji podatkowej. I o ile cel wprowadzonych regulacji należy uznać za słuszny, o tyle sposób ich wprowadzenia i poziom techniki normotwórczej pozostawia wiele do życzenia.
Opodatkowanie odszkodowania za ustanowienie służebności przesyłu, cz. II
Mowa o odszkodowaniu wypłaconym za ustanowienie służebności przesyłu na gruntach wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. Część II – opodatkowanie podatkiem od towarów i usług.
Odpowiedzialność solidarna w VAT od 1 października 2013r.
Ministerstwo Finansów przekazało do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych nową wersję projektu ustawy zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług oraz ustawę – Ordynacja podatkowa. Nowela dotyczy wprowadzenia dla dostaw tzw. towarów wrażliwych instytucji odpowiedzialności podatkowej oraz ujednolica po stronie dostawcy i nabywcy tych towarów okresy rozliczeniowe.