Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Ulga na złe długi umożliwia podatnikowi podatku od towarów i usług (VAT), zarejestrowanemu jako podatnik VAT czynny, na dokonanie korekty deklaracji zmniejszającej podstawę opodatkowania oraz podatek należny w sytuacji, gdy jego kontrahent będący również podatnikiem VAT czynnym zalega długotrwale z zapłatą należności za dostarczone na jego rzecz towary lub wykonane usługi. Chodzi zatem o sytuację, w której podatnik ma możliwość odzyskania rozliczonego podatku VAT w przypadku braku otrzymania od kontrahenta zapłaty podatku z tytułu dokonanej sprzedaży. Artykuł 89a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.).
Trybunał Sprawiedliwości UE wypowie się w sprawie VAT w gminach
Naczelny Sąd Administracyjny 10 grudnia 2013 r. postanowił (sygn. I FSK 311/12) skierować do Trybunału Sprawiedliwości UE pytanie prejudycjalne dotyczące statusu prawnopodatkowego w podatku od towarów i usług samorządowych jednostek budżetowych, następującej treści:
Opodatkowanie sprzedaży towarów używanych w 2014 r.
Z początkiem 2014 r. przedsiębiorcy utracą prawo do zwolnienia z podatku VAT sprzedaży używanych składników firmowego majątku. Ustawa znosi bowiem pojęcie „towarów używanych” w dotychczasowym brzmieniu. Warto zatem rozważyć sprzedaż, np. firmowego samochodu jeszcze w grudniu 2013 r.
Szkolenia prowadzone przez podmioty niepubliczne a ogólne zwolnienie z VAT
Zwolnienie wszystkich usług edukacyjnych w sposób ogólny, niezależnie od celu realizowanego przez podmioty świadczące te usługi jest niezgodne z dyrektywą VAT. Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 28 listopada 2013 r. w sprawie C-319/12 Minister Finansów przeciwko MDDP sp. z o.o. Akademia Biznesu, sp. komandytowa.
Decyzja KE: podatek VAT od pojazdów nabywanych przez przedsiębiorców
Komisja Europejska przychyliła się do propozycji polskich władz, by firma nabywająca samochód mogła odliczyć tylko 50% podatku naliczonego. Decyzja Komisji Europejskiej w sprawie wniosku o derogację przepisów dotyczących odliczania podatku VAT od pojazdów nabytych przez przedsiębiorców.
Reguły wystawiania faktur uproszczonych w 2014 r.
Z nowym rokiem przestanie obowiązywać rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, jak również art. 106 ustawy o VAT. Zasady wystawiania faktur, w tym faktur uproszczonych, będą regulować od stycznia 2014 r. nowe art. 106a-106q ustawy o VAT.
Od 1 stycznie 2014 r. obowiązywać będą nowe zasady wystawiania faktur. Główne zmiany dotyczą terminu wystawiania faktur, a do niektórych czynności określono zasady szczególne. Zmiany wynikają z nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (zw. dalej: ustawą o VAT). Przepisy dotyczące faktur zostaną uregulowane w nowo dodanych art. 106a-106q ustawy o VAT.
Bezumowne korzystanie z nieruchomości a podatek VAT
Wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości należne od byłego dzierżawcy korzystającego z nieruchomości bez tytułu prawnego i bez zgody właściciela nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Tak wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 28 sierpnia 2013 r., nr IPPP1/443-679/13-2/ISZ.