Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Aktualności dla tagu: zmiany w podatku od towarów i usług
W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw.
Dnia 18 lipca 2024 r. Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zorganizowały kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur.
Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług - zwolnienie z VAT
W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (UC56).
Obowiązkowy KSeF odroczony do 1 lutego 2026 r.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF na dzień 1 lutego 2026 r. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw.
W Ministerstwie Finansów zakończył się zewnętrzny audyt Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), który wykazał krytyczne błędy w realizacji projektu. Nowa data uruchomienia obowiązkowego KSeF zakłada etapowe wdrażanie obligatoryjnej e-Faktury. KSeF będzie obowiązkowy od 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł, a dla pozostałych przedsiębiorców od 1 kwietnia 2026 r.
Na początku lutego br. Rada Ministrów przyjęła Projekt ustawy zmian w zakresie podatku dochodowego oraz podatku od towarów i usług. Wprowadzono również zmiany w Ordynacji podatkowej. Celem wprowadzanych zmian ma być ułatwienie podatnikom wywiązywania się z obowiązków podatkowych oraz zapobieganie potencjalnym sporom na linii podatnik-organ podatkowy.
Obowiązkowy split payment od listopada 2019 r.
Zgodnie z przyjętą przez Sejm nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności będzie stosowany od 1 listopada 2019 r. w odniesieniu do tzw. „wrażliwych” towarów i usług. Chodzi m.in. o części i akcesoria do pojazdów, benzyny silnikowe, oleje napędowe, gazy przeznaczone do napędu silników spalinowych - w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, oleje opałowe oraz oleje smarowe - w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, paliwa stałe z węgla, wybrane produkty żeliwne, stal i wyroby stalowe, metale szlachetne, złom i odpady, elektronika (tablety, smartfony, konsole) i usługi budowalne. Dokładny wykaz towarów i usług objętych obligatoryjnym mechanizmem podzielonej płatności znajdzie się w załączniku nr 15 do ustawy.
Wiążąca Informacja Stawkowa VAT
Dnia 9.11.2018r. do konsultacji społecznych przedstawiono projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Ordynacja podatkowa. Towary i usługi będące przedmiotem czynności opodatkowanych podatkiem VAT są identyfikowane w Polsce za pomocą Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług – PKWiU 2008.