Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne

Aktualności dla tagu: podatek akcyzowy

Kategoria: VAT i akcyza 2014-10-31

Wiążąca Informacja Akcyzowa

W uchwalonej 23 października br. ustawie o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej przewidziano zupełnie nową na gruncie polskiego prawa podatkowego instytucję –Wiążącą informację akcyzową (WIA), dotyczącą w szczególności określenia rodzaju samochodu dla potrzeb ustalenia obowiązku podatkowego w akcyzie od wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu i sprzedaży samochodu przed pierwszą rejestracją w Polsce.

Tagi: podatek akcyzowy, wiążąca informacja akcyzowa, WIA

Kategoria: Inne 2014-06-02

Opowieści podatkowe: Akcyza i podatki obrotowe

„Czasami akcyzy rozwijały się na gruncie innych przywilejów królewskich. Jednym z przywilejów było prawo do woskownicy w Belgii i Holandii. 

Tagi: podatek akcyzowy


Kategoria: VAT i akcyza 2014-03-19

Przedawnienie prawa do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty

Termin na złożenie wniosku o stwierdzenie nadpłaty podatku od zakupu samochodu osobowego na terenie UE liczy się od momentu uiszczenia daniny przez kupującego, a nie od wejścia w życie przepisów uprawniających do jej zwrotu. Wyrok NSA z dnia 18 marca 2014 r., sygn. I GSK 1134/12.

Tagi: podatek akcyzowy, przedawnienie, nadpłata podatku, termin zwrotu, wniosek o stwierdzenie nadpłaty, przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty

Kategoria: VAT i akcyza 2013-07-01

Możliwość kwartalnego składania deklaracji AKC-WW

Od 1 lipca weszły w życie przepisy pozwalające podatnikom podatku akcyzowego stosować kwartalny okres rozliczeniowy w zakresie podatku akcyzowego od wyrobów węglowych z jednoczesnym zachowaniem możliwości stosowania miesięcznych okresów rozliczeniowych – do wyboru przez podatnika.

Tagi: Akcyza, podatek akcyzowy, deklaracja podatkowa, rozliczenie podatku akcyzowego, deklaracja podatek akcyzowy


Kategoria: VAT i akcyza 2013-03-27

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o zwrocie akcyzy

Na posiedzeniu Sejmu nr 35 dnia 8 marca  2013r. uchwalono nowelizację ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Tagi: Akcyza, olej napędowy, biopaliwo, podatek akcyzowy