Baza prawa podatkowego
- Zobowiązania podatkowe
- Postępowanie podatkowe
- Karta podatkowa
- Podatek od towarów i usług
- Podatek akcyzowy
- Znaki akcyzy
- Podatek dochodowy od osób fizycznych
- Podatek dochodowy od osób prawnych
- Podatek leśny
- Podatek od gier
- Opłata od posiadania psów
- Opłata targowa
- Opłata administracyjna
- Podatek od spadków i darowizn
- Międzynarodowe prawo podatkowe
- Rachunkowość
- Podatkowa księga przychodów i rozchodów
- Doradztwo podatkowe
- Administracja podatkowa
- Ewidencja podatników
- Ustawa Karna Skarbowa
- Podatek od czynności cywilnoprawnych
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
- Czynności sprawdzające
- Tajemnica skarbowa
- Podatek rolny
- Opłata skarbowa
- Kontrola skarbowa
- Egzekucja podatkowa
- Podatek od środków transportowych
- Słownik pojęć
- Podatek od nieruchomości
Aktualności
VAT i akcyza | Prawo gospodarcze | Postępowanie podatkowe | Inne | Podatki - zagadnienia ogólne | Podatki obrotowe | Podatki majątkowe | Podatki i opłaty lokalne | Podatki dochodowe i przychodowe | Finanse publiczne |
Aktualności dla tagu: faktura
Dnia 18 lipca 2024 r. Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zorganizowały kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur.
Obowiązkowy KSeF odroczony do 1 lutego 2026 r.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF na dzień 1 lutego 2026 r. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw.
Podatnicy VAT powinni fakturować obrót nową elektroniką
W popularnych serwisach aukcyjnych podatnicy VAT sprzedają nowe towary (np. telefony komórkowe i tablety) z informacją, że nie wystawiają faktury.Ministerstwo Finansów poinformowało, że wkrótce będzie się kontaktować z takimi podatnikami, aby wyjaśnić kwestie wystawiania faktur za transakcje.
Konsekwencje wystawiania pustych faktur
W przypadku sprzedaży np. paliwa osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej sprzedawca jest zobowiązany zaewidencjonować taką sprzedaż przy użyciu kasy rejestrującej. Obowiązkiem sprzedawcy jest wydrukowanie paragonu i wydanie go kupującemu. W związku z zakupem paliwa nabywca może zwrócić się do sprzedawcy z żądaniem wystawienia faktury. W takiej sytuacji do egzemplarza faktury pozostającego u sprzedawcy dołącza się paragon.
Nowe sankcje karne za wyłudzanie VAT
Projekt z dnia 8 września 2016 r. zawierający ustawę o zmianie ustawy – Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw został skierowany do Rady Ministrów w celu zatwierdzenia i przekazania do dalszego procedowania w Sejmie. Projektodawca uznaje za niezbędne zwalczanie zjawiska wyłudzenia VAT przy użyciu dodatkowych instrumentów prawnokarnych, poza klasycznymi i obowiązującymi obecnie regulacjami, mającymi na celu przeciwdziałanie takim praktykom poprzez nowelizacje unormowań podatkowych i z zakresu postępowań administracyjnych oraz karno-skarbowych.
Dostawa mediów może być świadczeniem odrębnym od najmu
Spółka wystawiając faktury z tytułu kosztów mediów może stosować stawki podatku VAT w wysokości właściwej dla tych dostaw, a nie stawki podatku właściwej dla usługi najmu. Tak wynika z wyroku WSA w Poznaniu z 1 lipca 2015 r. Źródło: I SA/Po 883/15 - Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 1 lipca 2015 roku
Co z wystawioną fakturą, w obliczu braku realizacji usług?
Sposób postępowania, w przypadku gdy podatnik wystawił fakturę 30 dni przed dostawą towaru, ale po 30 dniach nie dostarczył towaru, zależy od tego czy faktura została wprowadzona do obrotu prawnego, czyli sporządzona i dostarczona nabywcy towaru. Stanowisko Ministerstwa Finansów.
Od 1 stycznie 2014 r. obowiązywać będą nowe zasady wystawiania faktur. Główne zmiany dotyczą terminu wystawiania faktur, a do niektórych czynności określono zasady szczególne. Zmiany wynikają z nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (zw. dalej: ustawą o VAT). Przepisy dotyczące faktur zostaną uregulowane w nowo dodanych art. 106a-106q ustawy o VAT.