Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: Postępowanie podatkowe 2019-04-29

Konsultacje podatkowe w zakresie Programu Współdziałania

Ministerstwo Finansów prowadzi konsultacje podatkowe w zakresie zasad Programu Współdziałania, opartego o wytyczne OECD dotyczące cooperative compliance. Program ma na celu oparcie współpracy pomiędzy Krajową Administracją Skarbową i największymi podatnikami na wzajemnym zaufaniu, przejrzystości i pewności działania.

Program Współdziałania to nowa forma współpracy Krajowej Administracji Skarbowej z dużymi podmiotami, oparta na wzajemnym zaufaniu i zrozumieniu oraz transparentności wykraczającej poza ustawowe obowiązki. Celem Programu jest podjęcie wspólnych działań zmierzających do zapewnienia przestrzegania prawa podatkowego. Założenia Programu, które uwzględniają wytyczne OECD, zostały wpisane w projekt ustawy Nowa Ordynacja Podatkowa. Zaproponowane rozwiązania umożliwią podatnikom prowadzenie działalności gospodarczej w warunkach pewności w zakresie zagadnień podatkowych i zapewnią im szereg korzyści wynikających z przystąpienia do Programu.

Uczestnikami konsultacji są m.in. przedstawiciele biznesu, firm doradczych i audytorskich oraz organizacji reprezentujących interesy przedsiębiorców. Konsultacje mają na celu wypracowanie propozycji rozwiązań w zakresie m.in. standardu Ram Wewnętrznego Nadzoru Podatkowego, zasad prowadzenia audytu podatkowego i współpracy stron umowy o współdziałanie oraz zebranie opinii na temat przygotowanych propozycji rozwiązań.

Istotnym elementem konsultacji są Ramy Wewnętrznego Nadzoru Podatkowego. Ich wprowadzenie jest jednym z warunków przystąpienia do Programu Współdziałania. Prace dotyczą również zasad audytu podatkowego, do którego przeprowadzania uprawniony jest Szef Krajowej Administracji Skarbowej, a także zasad współpracy pomiędzy Krajową Administracją Skarbową i podatnikami, którzy podpiszą umowę o współdziałanie. Konsultacje w tym zakresie odnoszą się do przepisów zaproponowanych w projekcie ustawy Nowa Ordynacja Podatkowa oraz do spraw organizacyjnych, w tym procesu realizacji Programu Współdziałania.

Działania, podejmowane w ramach konsultacji przez grupy robocze, wpisują się w fundament Programu, którego filarami są wzajemne zaufanie, zrozumienie i transparentność. Podsumowanie i zakończenie prac zaplanowane jest na 27 czerwca 2019 r.

 

Źródło: www.gov.pl/web/kas; stan na dzień: 28 kwietnia 2019r.

Tagi: Ministerstwo Finansów konsultacje ordynacja podatkowa nowa ordynacja podatkowa działania ministerstwa finansów


Zobacz pozostałe wpisy