Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookie z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki
Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie

strona główna -> aktualności

Aktualności

rss

VAT i akcyza Prawo gospodarcze Postępowanie podatkowe Inne Podatki - zagadnienia ogólne Podatki obrotowe Podatki majątkowe Podatki i opłaty lokalne Podatki dochodowe i przychodowe Finanse publiczne
Kategoria: Podatki dochodowe i przychodowe 2017-02-09

Opodatkowania przychodów z najmu pokoi w okresie letnim

Przychody z najmu wakacyjnego nie dają podstawy do stosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%. Tak wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej wydanej 13 stycznia br. (sygn. 0461-ITPB1.4511.897.2016.1.AK).

Podatnik złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej wskazując, że jako osoba fizyczna rozlicza dochód z wynajmu mieszkania tzw. ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (8,5%). Dochód z najmu nie jest głównym dochodem. Wnioskodawca nie prowadzi przy tym działalności gospodarczej. W związku z faktem, że częstą praktyką najemców jest opuszczanie mieszkania z końcem czerwca Wnioskodawca wskazał, że zamierza na okres wakacyjny - letni wynajmować mieszkanie turystom zanim we wrześniu znajdzie nowego najemcę na wynajem przedmiotowego mieszkania na okres długoterminowy.

Wynajem w okresie letnim ma mieć przy tym charakteru okazjonalny, sporadyczny. Przed oraz po przerwie wakacyjnej - letniej, Wnioskodawca będzie kontynuował wynajem długoterminowy na cele mieszkaniowe.

Dyrektor IS uznał, iż we wskazanym zdarzeniu przyszłym wnioskodawcy nie przysługuje prawo opodatkowania ryczałtem dochodu z wynajmu przez 12 miesięcy w roku (gdzie przez 10 miesięcy Wnioskodawca wynajmuje mieszkanie na cele mieszkaniowe, a w okresie wakacyjnym na doby).

Oznacza to, iż wynajem nieruchomości na krótkie pobyty tzw. najem krótkoterminowy stanowi w istocie szereg cyklicznych, powtarzalnych okresowo, w sposób zorganizowany i ciągły czynności, podejmowanych w celach zarobkowych, tj. wykonywanych w sposób wynikający z definicji działalności gospodarczej. Zatem przychody uzyskiwane z tytułu wynajmu nieruchomości - jako usługi związane z zakwaterowaniem na krótkie pobyty - Wnioskodawca winien zaliczyć do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.

W związku z tym, że Wnioskodawca planuje, że mieszkanie będzie - w miesiącach letnich udostępniane "na doby" - co należy zakwalifikować jako usługi związane z zakwaterowaniem, a od września do czerwca mieszkanie to będzie wynajęte "długoterminowo", uzasadnionym jest stwierdzenie, że tak zorganizowany sposób udostępniania mieszkania stanowi wykonywanie działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5b ust. 1 ustawy o PIT.

Powyższe stanowisko pozostaje w sprzeczności z wydanymi wcześniej interpretacjami indywidualnymi (np. pismo Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 29.9.2010 r., sygn. ITPB1/415-672/10/WM), gdzie wskazano, że zorganizowany sposób działania w obrocie gospodarczym oznacza prowadzenie działalności w sposób metodyczny, systematyczny i uporządkowany, który wiąże się z planowanym charakterem działań i realizacją poszczególnych zamierzeń w sposób ciągły. Istotnym przejawem działania w sposób zorganizowany jest również to, że aktywność Wnioskodawczyni koncentrować się będzie wyłącznie na wykorzystaniu substancji mieszkaniowej wykorzystywanej na cele mieszkalne, bez zmiany charakteru wynajmowanych pomieszczeń, dostosowania ich do potrzeb wynajmu.

Opisane we wniosku okoliczności wskazują, iż czynności związane z wynajmem pokoi we własnym mieszkaniu nie będą podejmowane w sposób ciągły (stały), lecz okazjonalny, ograniczający się tylko do miesięcy letnich.

Reasumując, wg zmienionego stanowiska organu interpretacyjnego – usługi krótkotrwałego zakwaterowania oraz najem mieszkania należy uznać za prowadzone w ramach działalności gospodarczej, w związku z czym nie ma możliwości zastosowania opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Całość dochodu uzyskanego z najmu należy zatem opodatkować według skali podatkowej lub w formie tzw. "podatku liniowego".

 

Jagoda Kondratowska

Źródło: www.sip.mf.gov.pl, stan z dnia 8 lutego 2017 r.

Tagi: Podatek dochodowy interpretacja indywidualna interpretacja podatkowa opodatkowanie w formie ryczałtu ryczałt zryczałtowany podatek dochodowy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych podatek dochodowy od osób fizycznych wynajem podatki dochodowe opodatkowanie najmu


Zobacz pozostałe wpisy